Muzeum Kresów w Lubaczowie

W tym roku zrealizujemy kolejny etap prac konserwatorskich przy świetlicy wiejskiej z opaki

Już od ponad pięciu lat trwają prace nad odtworzeniem świetlicy wiejskiej z Opaki w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Obiekt planowany jest jako dom żydowski będzie częścią planowanego kompleksu Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek – Wspólnota Kultur”. Dotacja Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z/s w Przemyślu, którą właśnie otrzymaliśmy, przybliża nas do końca prac i udostępnienia obiektu dla zwiedzających.

Drewniana świetlica wiejska z Opaki jest odbiciem najważniejszych tendencji w budownictwie drewnianym lat 20. i 30. XX w. w okolicach Lubaczowa, głównie w zabudowie małomiasteczkowej i podmiejskiej. Obiekt reprezentuje trójdzielny plan, złożony z dwóch pomieszczeń przedzielonych sienią i składzikiem oraz typową bryłę z dachem dwuspadowym o szerokich okapach w elewacjach szczytowych i otwartą werandą wspartą pierwotnie na słupkach. Posiada charakterystyczną dla drewnianej zabudowy lubaczowskiej dekorację architektoniczną, skupioną na ozdobnie wycinanych wspornikach przy obydwu elewacjach szczytowych i przy dachu werandy.

Po wykonaniu trzech etapów prac, w roku 2018, 2019 i 2021, obiekt pozostaje w stanie surowym. Kontynuacja prac – w zakresie robót wewnętrznych (piece murowane, tynki wewnętrzne, izolacja pod podłogi, zasypka, konstrukcja podpodłogowa, podłogi drewniane), a także impregnacji i pobielenia budynku jest niezbędna, aby nie doprowadzić do degradacji substancji zabytkowej, która została poddana konserwacji, a także do udostępnienia obiektu dla zwiedzających. W jego wnętrzach będą odbywały się także zajęcia edukacyjne oraz wydarzenia kulturalne związane z wielokulturową społecznością dawnych Kresów Rzeczypospolitej na przykładzie Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego.

Kwota dofinansowania: 70 000,00 zł

Serdeczne podziękowania za przyznanie dotacji składamy pani Beacie Kot, Podkarpackiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków z/s w Przemyślu. Pełna lista podmiotów, które otrzymały dotacje, dostępna jest na stronie Urzędu.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content