Muzeum Kresów w Lubaczowie

Zakończył się „Weekend seniora z kulturą” 2023

Po raz kolejny Muzeum Kresów w Lubaczowie wzięło udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Weekend seniora z kulturą.

Corocznie w inicjatywie bierze udział ponad 500 instytucji z całego kraju. Dzięki tym działaniom seniorzy mają okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury. Wiele propozycji przygotowanych na ten weekend jest bezpłatnych, inne są dostępne za symboliczną złotówkę lub w znacznie obniżonej cenie.

Do tej cennej inicjatywy przyłączyło się również Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W dniach 29 września (piątek), 30 września (sobota) i 1 października (niedziela) Muzeum gościło seniorów 60 plus. W specjalnie przygotowanej dla seniorów ofercie znalazły się spotkania na wystawach muzealnych, zajęcia artystyczne i etnograficzne, zwiedzanie Muzeum czy oprowadzanie z przewodnikiem.

W piątek 29 września w ramach „Spotkania z Rysunkiem” nasi goście zwiedzili wystawę czasową “XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023. Pamięci Bożeny Kowalskiej (1930–2023)”, dedykowanej wybitnej historyk i teoretyk sztuki oraz przewodniczącej jury Triennale w latach 1996–2005. Wspólnie analizowaliśmy prezentowane na wystawie prace, a nasi goście chętnie dzielili się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na temat sztuki współczesnej i rysunku artystycznego. Z inspiracji wystawą zrodziły się też szkice i rysunki. Spotkanie prowadziła starszy kustosz Barbara Kubrak.

W sobotę 30 września muzeum zaprosiło seniorów do udziału w warsztatach etnograficznych pt. „Z inspiracji tradycją”, które poświęcone były motankom – ręcznie wykonywanym lalkom z intencją.

Żadanice, ziarnuszki, karmicielki, dziesięciorączki, podróżki, nierozłączki – to charakterystyczne słowiańskie laleczki o konkretnym, magicznym działaniu. Aby przygotować swoją motankę potrzebujemy przede wszystkim resztek materiałów, włóczki oraz intencji. Słowianie robili motanki, by zapewnić sobie zdrowie, szczęście i dobrobyt. Najpopularniejsze motanki to żadanice i ziarnuszki. Takie oto motane laleczki wykonywały uczestniczki warsztatów z Joanną Rey z pracowni artystycznej “Splot”, artystki, rękodzielniczki, która od 10 lat wykonuje motanki.

Weekend seniora w siedzibie głównej Muzeum i w Zespole Cerkiewnym w Radrużu był także czasem odwiedzin seniorów, którzy mogli zwiedzać obiekty muzealne i skorzystać z oferty przewodnickiej. Naszymi przewodnikami były: Barbara Łuczkowska oraz Renata Polczak.

Akcja „Weekend seniora z kultura” spotkała się z sympatią i życzliwym przyjęciem seniorów.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój