Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wernisaż wystawy „Recykling Kulturowy. Pogranicze” oraz solidarny z Ukrainą koncert zespołu Wernyhora

W niedzielę, 27 marca 2022 r., w budynku muzealnym w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbył się wernisaż wystawy „Recykling kulturowy. Pogranicze”. Wydarzeniem towarzyszącym wernisażowi był koncert charytatywny zespołu Wernyhora.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli Krzysztof Brzuzan, autor wystawy, wraz z żoną, artystką Anną Hass-Brzuzan. Wernisaż otworzył dyrektor Muzeum, Piotr Zubowski, który powitał przybyłych gości i odniósł się do zaprezentowanych na wystawie rzeźb w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie. Sylwetkę Artysty oraz ideę wystawy przybliżyła Małgorzata Pazyniak, asystent w Dziale Artystycznym, która objęła opiekę kuratorską nad ekspozycją. Licznie przybyli goście mieli okazję zwiedzić wystawę wraz z samym Krzysztofem Brzuzanem. Podzielił się On osobistą interpretacją na temat przemijania, czasu i degradacji materiałów, analizując proces powstawania dzieł sztuki. Wskazał, że dotykając materii, pordzewiałej blachy, drewnianych odrzutów czy odnalezionych fragmentów kamiennych rzeźb, nadaje jej nowy kształt, sens i nową wartość. Wspomniał również o swoich stronach rodzinnych, Bolesławcu na Dolnym Śląsku, i analogiach pomiędzy pograniczem kulturowym na Śląsku i Roztoczu. Mówił także o swojej fascynacji sztuką bizantyjską oraz sztuką ludową.

Unikatowym elementem ekspozycji była specjalnie przygotowana na nią praca „Archanioł Michał – Patron Ukrainy”, która jest refleksją Artysty na temat wojny na Ukrainie. Ekspozycji towarzyszył katalog opatrzony komentarzem, reprodukcjami oraz biogramem Artysty.

Bezpośrednio po zakończeniu wernisażu rozpoczął się charytatywny koncert zespołu Wernyhora z Sanoka, z którego cały dochód (środki zgromadzone w ramach zbiórki publicznej) został przeznaczony na pomoc walczącej Ukrainie. Wielokrotnie nagradzany zespół, m.in. na Koncercie Muzyki Folkowej – Nowa Tradycja 2022, w składzie Daria Kosiek, Anna Oklejewicz, Maciej Harna, zagrał utwory z płyty „Bojkowski Głos Biaszczadu”, która już niebawem ukaże się na rynku wydawniczym. Wyjątkowy charakter miała premierowo wykonana pieśń „Żurba” („Smutek”) z okolic Tarnopola, która jest komentarzem zespołu do wojny na Ukrainie. Oprawę dźwiękową koncertu zapewnił Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie. Partnerami koncertu byli także Stowarzyszenie Rozwoju Promocji i Aktywności Przystanek Horyniec ora Fundacja Folkowisko.

Zobacz nagranie koncertu >>>

Fot.: Tomasz Michalski

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content