Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wielkanoc na ludowo

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych serdecznie zapraszamy na zajęcia z cyklu „Świąteczne klimaty” pod hasłem „Wielkanoc na ludowo”. W programie lekcje i zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży, przybliżające  ludowe tradycje i zwyczaje świąteczne oraz warsztaty tworzenia pisanek.

Mieniące się barwami ludowe wycinaki: koguciki, kurki, kwiaty, pawie piórka oraz gwiazdy będą m.in. motywem wielkanocnych pisanek jakie stworzymy na muzealnych warsztatach. Inspiracją będzie wystawa czasowa „Podróże wycinanek” ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, prezentującą wycinanki z różnych regionów Polski: kurpiowskie, łowickie, lubelskie, rawskie czy świętokrzyskie.

W Łowickiem i na Kurpiach miniaturowe formy wycinanek naklejane są na skorupki jajek, najlepiej białe. Są tak misterne, że aż trudno uwierzyć, że artystki ludowe wycinają piórka, grzebienie czy dzioby kogucików nożycami do strzyżenia owiec.

Sposobów zdobienia pisanek jest wiele np. zdolne koronczarki oblekają pisanki koronkami wykonanymi własnoręczne, np. techniką frywolitki. Ale można też naklejać na nie koronki, np. wycięte ze starych serwetek bądź kupione w pasmanterii.

Z lat 70.–80. XX w. pochodzą pisanki oklejone tkaniną. Wycinano z niej 4 kliny, które przyklejano do skorupki, a łączenia maskowano ozdobną tasiemką. Czasem używano jednego materiału, czasem różnych, tworząc w ten sposób pisanki „patchworkowe”.

Wspólnie spróbujemy podobnej metody.

Równie prostą, choć wymagającą minimalnych zdolności manualnych jest malowanie jajek farbkami wodnymi lub akrylowymi. Współcześnie ludowe twórczynie często przenoszą na skorupki wzory znane z haftów lub ceramiki. Tak jest w przypadku pisanek z Kujaw, na których widnieją motywy podobne do tych z naczyń produkowanych we włocławskiej Fabryce Fajansu. Spróbujemy połączyć te motywy z nowymi wzorami.

Zajęcia z cyklu „Świąteczne klimaty” odbywać się będą w przestrzeni wystaw muzealnych oraz w sali edukacyjnej muzeum.

Zgłoszenia przyjmuje Dział Edukacji, tel. 16 632 18 02, edukacja[at]muzeumkresow.eu

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content