Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wielki finał Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego

Minęło trzydzieści lat od pierwszej edycji Triennale w 1993 r. W rocznicę tego wydarzenia, w dniu 24 września 2023 r., o godz. 17 w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się wielki finał XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023, wręczenie nagród i wernisaż wystawy.

XI edycja Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego została poświęcona pamięci dr Bożeny Kowalskiej, zmarłej w czerwcu br. wybitnej historyk, teoretyk sztuki, przewodniczącej jury czterech edycji lubaczowskiego Triennale. To jej autorytet i pióro sprawiły, że o lubaczowskim Triennale było głośno, a konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem artystów. W jednym ze swoich artykułów krytyk sztuki pisała:

Triennale – konkurs w Lubaczowie jest podwójnie cenną inicjatywą. Jako wydarzenie, które ma szansę zapełnić lukę po funkcjonującym przez ćwierćwiecze Triennale wrocławskim i jako impreza ogólnopolska, narodzona w niewielkim mieście, z dala od głównych traktów sztuki. Ambicje takich ośrodków są szczególnie godne uznania. Przyczyniają się one bowiem do wyrównania poziomu kulturalnego całego kraju. Jest jeszcze jeden moment w lubaczowskim przedsięwzięciu zasługujący na wyjątkową uwagę: fakt uczestnictwa w nim przede wszystkim i w bardzo dużej liczbie artystów młodego pokolenia, często świeżo dyplomowanych absolwentów uczelni plastycznych…

Galę jubileuszu Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 1993 poprowadzili Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie, oraz Katarzyna Warmińska-Mazurek, kuratorka wystawy, sekretarz jury, przez wiele lat związana z konkursem. Nagrody laureatom wręczali honorowi goście: Zenon Swatek, starosta lubaczowski, Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa oraz Paweł Kapel, dyrektor Banku Spółdzielczego w Lubaczowie.

Laureatem Grand Prix XI edycji Triennale został Dominik Woźniak za zestaw trzech rysunków „Wężowiec umiarkowany”, „Mały owocnik słonecznikowy”, „Wejście do jednostki strukturalnej”. Jury, któremu przewodniczył prof. Dariusz Kaca z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w uzasadnieniu podkreśliło bogactwo wyobraźni artysty i jego wyjątkowe umiejętności warsztatowe:

Ten tryptyk w pięknej, sugestywnej formie chiaroscuro, przedstawiający jakiś rodzaj mikrobów, inspirowany światem biologicznym czy też wytworzony autorską wyobraźnią, poruszył umysły i emocje. Walory artystyczne tych rysunków, ich doskonałość warsztatowa wybijały się na tle pozostałych prac.

Pierwsza nagroda trafiła do Keiji Matsumoto za dwie prace „Fujin”, „Raijin”. Autor tytułami nawiązuje do mitologii japońskiej i w swoich kompozycjach odwołuje się do symboliki bogów wiatru i gromu.

Drugą nagrodę otrzymała Emilia Pitucha za tryptyk „Dotykiem widzę więcej I”, „Dotykiem widzę więcej II”, „Dotykiem wiedzę więcej III”. To prace o niezwykłej sile oddziaływania inspirowane alfabetem breilla i osobistymi doświadczeniami.

Trzecią nagrodę przyznano Marcie Kawiorskiej za zestaw prac „Kompozycja P I”, „Kompozycja P II”, „Kompozycja P III”. Tematem tego cyklu stały się geometryczne kształty umieszczone w nieokreślonej, iluzorycznej przestrzeni.

Ponadto jury przyznało pięć wyróżnień dla Anny Ciszek, Mateusza Domeradzkiego, Sławomira Ćwieka, Jarosława Grulkowskiego oraz Joanny Janowskiej-Augustyn.

W trakcie wernisażu swoimi refleksjami podzielił się Janusz Szpyt artysta malarz z Lubaczowa, członek jury XI edycji Triennale:

W tym roku postanowiliśmy wyróżnić pracę, która jest wyjątkowa pod względem warsztatowym, jest pewnego rodzaju mistrzostwem. Dostrzegam w tej pracy taką radość tworzenia, taką swobodę. Oczywiście jest to pozorne. Jest to efekt dużego talentu, dużej pracowitości i doświadczenia artysty, który ją tworzył. W poprzednich edycjach konkursu prace tego rodzaju nie były specjalnie hołubione. Cieszę się, że tego typu rysunek jest doceniony i reprezentowany w tegorocznej edycji Triennale.

Do udziału w wystawie jury zakwalifikowało 112 prac 57 artystów z różnych środowisk twórczych z całej Polski, artystów doświadczonych i o dużym dorobku twórczym, jak też młodych, dopiero wkraczających na drogę artystycznej kariery.

Ekspozycję wyróżnia ogromna różnorodność formalna i stylistyczna prezentowanych dzieł: rysunki realistyczne, metaforyczne, liryczne, abstrakcyjne, zwracające uwagę mistrzowskim warsztatem, powstające w wyniku spontanicznego gestu czy o dużej sile ekspresji.

XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 zostało objęte patronatem honorowym: prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego oraz Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Patronat medialny nad Triennale objęli: TVP3 Rzeszów, TVP3 Lublin, Polskie Radio Rzeszów, Katolickie Radio Zamość, „Życie Podkarpackie”, „Nowiny”, portale informacyjne: nowiny24.pl, elubaczow.com i zlubaczowa.pl.

Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content