Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wrześniowe wycieczki w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa za nami!

Wrzesień w Muzeum Kresów w Lubaczowie upłynął między innymi pod znakiem Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznej, już 32. edycji wydarzenia towarzyszyło hasło „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Zobowiązani nim, zaproponowaliśmy dwie wycieczki pieszo-samochodowe: „Ku Nowemu Brusnu” i „Ku Wielkim Oczom”. Przemierzaliśmy szlaki wschodnio-roztoczańskich i wielkoockich krajobrazów, poznawaliśmy sieci znaczeń, by dostrzec liczne połączenia kultur – tworzące to, czym był, jest i będzie nasz pograniczny kawałek świata.  Przewodniczka Renata Ferenc-Pupek, jak zawsze, z pasją i ogromną wiedzą wprowadziła uczestników w bogatą historię i kulturę Roztocza Wschodniego i ziemi lubaczowskiej.

„Ku Nowemu Brusnu”

Dzień był słoneczny, choć już nie upalny – towarzyszyło nam przytulne, wrześniowe ciepło. Pierwsza z wycieczek „Ku Nowemu Brusnu” odkrywała przed nami dziedzictwo sakralne powiatu lubaczowskiego. Zaczęliśmy od wizyty w cerkwi w Cieszanowie, w której podziwialiśmy polichromie autorstwa słynnego Grzegorza Kuźniewicza. Następnie, jako nieliczni, odwiedziliśmy drewnianą cerkiew w Chotylubiu oraz miejscowy cmentarz, kryjący w nieokiełznanej zieleni historie dawnych mieszkańców wsi. Obowiązkowym przystankiem była nieistniejąca już Rudka. W niej dowiedzieliśmy się o losach wsi i jej tragicznym końcu w czasie II wojny światowej. Refleksje wzbogaciło zapoznanie się ze stojącym obok krzyżem pańszczyźnianym, postawionym przez rudczan – symbolem wolności chłopskiej. W samym Nowym Bruśnie przybliżyliśmy sobie losy obrazu Matki Bożej Różańcowej z Buska – szkatułkowo opowiadającej o tułaczych losach wojennych – a następnie przemaszerowaliśmy na cmentarz żołnierzy z I wojny światowej, ukryty w leśnej gęstwinie, w swej wielolistnej ciszy niemalże głuszący. Ostatnią częścią wycieczki była wizyta w Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie, gdzie doglądaliśmy remontów i podziwialiśmy dotychczasowe naprawy. Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem i wspólną integracją, którą przekąszaliśmy ogniskową kiełbaską z widokiem na cerkiew św. Paraskewy.

„Ku Wielkim Oczom”

Druga wyprawa, „Ku Wielkim Oczom”, przybliżyła uczestnikom bogactwo wielokulturowego dziedzictwa tej miejscowości. Pogoda, choć prognozy nie były optymistyczne, nie zniechęciła uczestników wycieczki – a nawet zdawać się może, że to pogodne humory uczestników rozgoniły na jakiś czas ciężkie chmury. Rozpoczęliśmy od kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Andrzeja Apostoła, gdzie, dzięki ks. Józefowi Florkowi, wieloletniemu proboszczowi, poznaliśmy historię i zabytkowe wnętrze świątyni. Następnie odwiedziliśmy dawną synagogę, obecnie pełniącą funkcję biblioteki gminnej, oraz kirkut, gdzie przybliżono nam symbolikę żydowskich macew. Tryptyk kulturowego dziedzictwa Wielkich Oczu zakończyliśmy w dawnej cerkwi św. Mikołaja. Drogą wyjątku, jako nieliczni, uchyliliśmy drzwi remontowanej świątyni i zapoznaliśmy się z jej tajemniczym wnętrzem. Kolejnym przystankiem była mniej znana cerkiew w Wólce Żmijowskiej, a w niej wyjątkowe polichromie, po tylu latach trwające cierpliwie na deskach sklepienia. Spacer zakończył się w miejscu objawień Pięć Sosen, do którego maszerowaliśmy lasem z Wólki Żmijowskiej.

I tę wycieczkę zakończyliśmy przy ognisku, w miłej atmosferze wspólnych rozmów i wymiany wrażeń. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność oraz naszym partnerom – Gminie Wielkie Oczy i Centrum Kultury w Wielkich Oczach – za współpracę.

Zapraszamy do udziału za rok, na kolejne wycieczki organizowane przez nasze Muzeum w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa!

Nina Lewandowska

Wycieczka „Ku Nowemu Brusnu”, 7.09.2024 r.
Wycieczka „Ku Wielkim Oczom”, 14.09.2024 r.
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content