Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wspólne dziedzictwo – Wspólne Pasje. Trzecia odsłona projektu

Serdecznie zapraszamy do udziału w trzeciej odsłonie projektu „Wspólne Dziedzictwo – Wspólne Pasje” 12 i 13 października (czwartek, piątek) 2023 r. w Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W 2023 r. realizowana jest trzecia odsłona inicjatywy “Wspólne Dziedzictwo – Wspólne Pasje”, inspirowana 450. rocznicą pierwszej wolnej elekcji. Wydarzenie to jest doskonałym przykładem obywatelskiej i politycznej dojrzałości naszych przodków.

Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie wraz z grupą kilkunastu partnerów przeprowadzi warsztaty na terenie całego kraju.

Projekt zakłada serię corocznych spotkań z lokalnymi pasjonatami pod auspicjami partnerów Stowarzyszenia. W ramach zajęć stacjonarnych planowane są dwa główne działania.

Pierwszym z nich będzie rozgrywka w autorską, wieloosobową grę planszową „Złoty Wiek”, która pozwala grupie do 36 uczestników wcielić się w role wybranych magnackich i kniaziowskich rodów przełomu XVI i XVII wieku. Zadaniem graczy będzie kierowanie swoją frakcją i angażowanie się w sprawy Rzeczpospolitej. Za pomocą licznych plansz, kart i żetonów gracze będą brać udział w elekcjach, sejmach, rywalizować o urzędy i rozbudowywać swoje majątki.

Rozgrywka w tak wyjątkowych warunkach pozwala rozwinąć uczestnikom cały wachlarz kompetencji i umiejętności:

– wiedzę historyczną o niezwykłych czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów,

– umiejętność zarządzania zasobami i nadzór nad ekonomią „przedsiębiorstwa rodowego”,

– zdolności miękkie: praca w zespole, logiczne i analityczne myślenie, negocjowanie, wystąpienia publiczne, liderskie.

Drugim działaniem będą warsztaty projektowania gier planszowych, które będą mogły być wykorzystane do popularyzacji lokalnych tradycji. Dzięki przekazywaniu wiedzy o grach i zabawach, zwiększają się możliwości promowania ważnego dla uczestników warsztatów dziedzictwa.

W poprzednich latach skupiliśmy się na zasadach interpretacji dziedzictwa kulturowego oraz grach fabularnych. Teraz wspólnie stworzymy propozycje prototypów gier planszowych o dowolnej mechanice. Tematyka powinna być jednak związana z lokalnymi zabytkami, artefaktami, bohaterami, wydarzeniami czy zwyczajami. Uczestnicy warsztatów pracować będą z doświadczonymi projektantami gier.

Kontynuacją warsztatów będą konsultacje online oraz spotkanie sieciujące wszystkich partnerów.

Sieć „Wspólne Dziedzictwo – Wspólne Pasje” jest otwarta na nowych partnerów i nowe pomysły na współpracę. Jeśli chciałbyś do nas dołączyć, napisz do nas wiadomość na adres: [email protected]

Projekt realizowany jest w ramach Programu „NOWE FIO” Narodowego Instytutu Wolności.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój