Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wspólnie z Narodowym Instytutem Muzeów rozbudujemy zbiory muzealne

Na stronie Narodowego Instytutu Muzeów zostały opublikowane wyniki II naboru wniosków do programu „Rozbudowa zbiorów muzealnych” w roku 2023. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wniosek Muzeum Kresów w Lubaczowie „Zakup kolekcji ikon: św. Jana Chrzciciela oraz Wniebowstąpienia Pańskiego do zbiorów Muzeum Kresów” uzyskał dofinansowanie.

Dwie ikony, oferowane do zakupu przez osobę prywatną, są przykładem najlepszego okresu rozwoju malarstwa ikonowego na ziemiach ruskich dawnej Rzeczypospolitej, szczególnie na terenie eparchii przemyskiej (XVII/XVIII w). Cenne pod względem artystycznym i ideowym obiekty są dowodem wysokiego poziomu sztuki cerkiewnej dawnej Rzeczypospolitej, która należy do zagrożonego obecnie działaniami wojennymi wspólnego dziedzictwa Polski i Ukrainy. Ikony te zasługują na włączenie do zbiorów publicznych i udostępnienie ich odbiorcom, szczególnie osobom zafascynowanym bogactwem i niepowtarzalnością sztuki Kresów.

Serdecznie dziękujemy ekspertom, dzięki wsparciu których przygotowaliśmy nasz wniosek: Jarosławowi Giemzie z Muzeum-Zamku w Łańcucie, dr. Piotrowi Kondraciukowi, dyrektorowi Muzeum Badań Polarnych w Puławach, wykładowcy w Akademii Zamojskiej oraz Małgorzacie Dawidiuk, prowadzącej Pracownię Konserwacji Zabytków Ikos w Przemyślu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Rozbudowa zbiorów muzealnych”.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content