Muzeum Kresów w Lubaczowie

Wycinanka żydowska z Joanną Matyjasek

Serdecznie zapraszamy na warsztaty wycinanki żydowskiej, które poprowadzi mistrzyni tej trudnej sztuki Joanna Matyjasek z Lublina. Wycinanka żydowska to bardzo stara tradycja. W swoich początkach była formą sztuki ludowej i religijnej uprawianą przez mężczyzn. Wycinanki wykonywane z papieru lub z pergaminu ostrym nożem stanowiły ozdobę domów i synagog. Na spotkanie z Joanną Matyjasek i wycinanką żydowską zapraszamy 8 lipca (sobota), o godz. 15:00 w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Wśród Żydów Europy Wschodniej sztuka ta rozkwitła w XIX wieku. Najbardziej znanym rodzajem wycinanki były mizrachy, zawieszane na wschodniej ścianie domu lub bożnicy, wskazywały kierunek Jerozolimy. Wycinanki te zawierały wiele tradycyjnych żydowskich symboli: menorę, tablice Mojżeszowe, koronę Tory, otoczone były przez bogate ornamenty z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poczynić pierwsze kroki w sztuce wycinanki żydowskiej i zapoznać się z jej historią!

Joanna Matyjasek jest absolwentką Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, to dyplomowany nauczyciel fizyki, matematyki, chemii i zawodowych przedmiotów optycznych. Ukończyła również specjalizację międzykierunkową w zakresie judaistyki na Wydziale Humanistycznym UMCS w Lublinie.

Od wielu lat jest zaangażowana w działania mające na celu przełamywanie stereotypów i budowanie porozumienia w dialogu polsko-izraelskim. W szkołach, z którymi jest związana (Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie) organizuje we współpracy z Brama Grodzka (Grodzka Gate) spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej w ramach projektu „Bliżej siebie. Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.

Od ponad 10 lat stałą częścią jej życia jest też wycinanka żydowska. Prowadzi badania naukowe w zakresie historii i współczesnego oblicza wycinanki żydowskiej w Polsce.

Warsztaty wycinanki żydowskiej wpisują się w kalendarz imprez organizowanych w ramach „Wakacji w muzeum”, o których więcej można przeczytać TUTAJ >>>

Jest to również jedno z wydarzeń, które Muzeum Kresów w Lubaczowie przygotowało z okazji obchodów Roku Rodziny Ulmów, Wiktorii i Józefa wraz z Dziećmi, ustanowionego na Podkarpaciu przez Sejmik Województwa Podkarpackiego.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content