Muzeum Kresów w Lubaczowie

Półwiecze twórczości Waleriana Kłosa na wystawie czasowej w naszym Muzeum

Wystawa „Walek Kłos. Sacrum i profanum. 50-lecie pracy twórczej” prezentuje malarski i rzeźbiarski dorobek Waleriana Kłosa, artysty związanego z Lubaczowem, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy twórczej.  Kolekcja dzieł które zostały zaprezentowane na wystawie zawiera m. in. martwe natury, pejzaże, obrazy i rzeźby o tematyce sakralnej a także tematy lubaczowskie oraz dotyczące „poszukiwań” malarskich. Towarzyszą jej także fotografie Marcina Materniaka, przedstawiające wnętrza sakralne, w których znajdują się rzeźbiarskie, malarskie i konserwatorskie realizacje Waleriana Kłosa znajdujące się w kościołach diecezji lubelskiej, przemyskiej, zamojsko-lubaczowskiej oraz z innych części kraju.

Wernisaż wystawy odbył się w niedzielne popołudnie, 23 lipca 2023 r., w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie. Gości przybyłych na spotkanie, w tym m.in. rodzinę Artysty, przywitał dyrektor Muzeum Piotr Zubowski, który zwrócił uwagę na główne założenia wystawy. Głos zabrali również Jerzy Plucha, który przedstawił biografię Waleriana Kłosa oraz jego dokonania twórcze, a także sam Artysta, który z sentymentem opowiedział o całym swoim dorobku, zwracając uwagę na wybrane prace prezentowane na wystawie.

Walerian Kłos urodził się 16 listopada 1945 r. w Monachium. Jest malarzem, rzeźbiarzem i konserwatorem zabytków związanym z ziemią lubaczowską.

Jest to twórca interdyscyplinarny. W swoim dorobku ma wiele prac konserwatorskich, m.in. we wnętrzach sakralnych, w dziedzinie malarstwa historycznego, rzeźby. Fascynacja impresjonizmem oraz koloryzmem jest dla niego inspiracją do autorskich przedstawień, począwszy od współczesnego ikonostasu (ołtarz w Jeżowem-Kameralnem) przez malarskie wspomnienia ze swojego dziedzictwa po teraźniejsze wizje o tematyce sakralnej.

Walerian Kłos był i pozostał wierny swojej wizji twórczej opartej na szacunku dla dawnych twórców. Jego kompozycje i wystroje podkreślają walor i piękno architektury. Przykładem jest tu ołtarz w Sanktuarium MB Łaskawej w Lubaczowie, gdzie wykonana stylizacja herbu Lwowa, podkreśla naszą przynależność do przekazu „Lwów Semper Fidelis”. W jego pracach imponuje porządek kompozycyjny przemyślany od początku do końca w najdrobniejszych szczegółach.

Kłos nie wstydzi się uczuciowości i uniwersalnego piękna, które nieustannie obserwuje i odkrywa na Podkarpaciu, gdzie przetrwała wielokulturowa tradycja galicyjska. Jego prace malarskie, rzeźbiarskie są szczególnym uzupełnieniem piękna wielu obiektów zabytkowych w województwie podkarpackim. Cykl rzeźb wyeksponowanych na zewnątrz zabytkowej cerkwi w Dachnowie (powiat lubaczowski) podkreśla ideowy przekaz świątyni.

Artysta był i pozostał także wierny swojej wizji malarskiej opartej w uważnej obserwacji tradycji regionu, z którego się wywodzi, czyli ziemi lubaczowskiej. Dostrzega jej bogactwo stale obecne w zjawiskach kulturowych zarejestrowanych w lokalnym krajobrazie. Odkrywa często niezauważalną urodę prostych przedmiotów. Bez prac Waleriana Kłosa nasz region były uboższy o doznania estetyczne.

Oprócz pracy twórczej, która trwa nieustającego od 50 lat, artysta działa również na rzecz propagowania kultury. Był inicjatorem powstania Muzeum Rzeźby Sakralnej (Chrystusa Frasobliwego) w Jeżowem. Wykonał nieodpłatnie kopie zabytkowych rzeźb z kapliczek przydrożnych w Nisku, Ulanowie i Górnie, po czym oryginały zostały przeniesione i skatalogowane w muzeum.

Jako artysta brał czynny udział w organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju biesiad teatralnych, projektował scenografię do festiwali muzycznych w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie. Prace z zakresu wystroju wnętrz wykonywał na zlecenie urzędów miejskich w Cieszanowie, Horyńcu-Zdroju, czy w Przemyślu (m.in. sala ślubów).

Współpracuje w szerokim zakresie z placówkami kultury w naszym regionie. Brał czynny udział w Komitecie Organizacyjnym Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie. Projektował całościowy wystrój kamieniczek na rynku łącznie z projektem kolorystycznym. Zaprojektował i graficznie opracował plakat „Jan Paweł II Lubaczów ‘91”.

Jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Rzeszowie. Był działaczem opozycji antykomunistycznej. Na wniosek prezesa Zarządu Krajowego Związku Plastyków Artystów RP został odznaczony Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego w 2018 r.

Prace Waleriana Kłosa można obejrzeć w Muzeum Watykańskim, Muzeum w Chrzanowie (woj. małopolskie), Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz w wielu kościołach województwa podkarpackiego.

Wystawa Waleriana Kłosa będzie czynna w Muzeum Kresów w Lubaczowie do 10 września 2023 r.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content