Muzeum Kresów w Lubaczowie

Z Łukasiewiczem na spacer po Lubaczowie

W piątkowe popołudnie, 30 września 2022 r., mimo ulewnego deszczu, odbył się „Spacer z Łukasiewiczem (po nie tylko) lubaczowskich zabytkach techniki”, który, ulicami Lubaczowa, poprowadziła Barbara Łuczkowska, nasz muzealny przewodnik.

Spacer rozpoczęliśmy od dworca PKP (obecnie w remoncie), przy którym wspominaliśmy niezwykłą  rolę, jaką odegrała linia kolejowa Jarosław–Sokal założona 138 lat temu. Dokładnie 6 lipca 1884 r., zainaugurowano regularny ruch dwóch pociągów mieszanych. Na ulicy Kolejowej przypomnieliśmy historię dworca oraz powstałej w tym samym czasie, położonej nieopodal wieży ciśnień. W kontekście tego miejsca  omówiliśmy także rolę, jaką spełniał lubaczowski tartak oraz młyn parowy, założony przez hrabiego Agenora Gołuchowskiego. Na trasie spaceru znalazły się miejsca, w których niegdyś funkcjonowały nieme kino “Marysieńka'” oraz kuźnia. Ważnym punktem był budynek dawnej lubaczowskiej apteki, założonej w 1891 r. przez Marcelego Żymirskiego.

Na koniec wycieczki zwiedziliśmy wystawę na lubaczowskim Rynku, przygotowaną przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. Jego pionierska działalność naftowa dała początek jednej z najważniejszych obecnie gałęzi przemysłu na świecie. Istotnym elementem ekspozycji, oprócz biografii naukowca i archiwalnych fotografii pierwszej na świecie kopalni w Bóbrce, jest prezentacja niezwykle cennej kolekcji lamp naftowych, w tym prototypu pierwszej lampy naftowej Łukasiewicza, ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego.

Wydarzenie było częścią „Września z Łukasiewiczem”, który wspólnie, w ramach Festiwalu Dziedzictwa Kresów, przygotowało Muzeum Kresów w Lubaczowie, Województwo Podkarpackie i Gmina Lubaczów.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content