Muzeum Kresów w Lubaczowie

Z muzealnego kalendarza. Ferie w muzeum 2024

Jak co roku na czas zimowego wypoczynku muzeum przygotowało zajęcia z cyklu „Ferie w muzeum”. Od 30 stycznia do 9 lutego dzieci w wieku od 8 do 12 lat mogły uczestniczyć w warsztatach plastycznych. W roku 2024 tematem przewodnim ferii były „Twórcze podróże z cyklem «O»”.

Cykl warsztatów obejmował łącznie osiem spotkań, po cztery w każdym tygodniu ferii. Pierwszy tydzień obejmował zajęcia związane z rysunkiem, kolażem, kolorem w malarstwie i wycinanką ludową. Drugi tydzień zapoznał młodych adeptów sztuki ze złotnictwem, dawnymi strojami i porcelaną.

Kalendarz warsztatów:

– „O rysowaniu z pomysłem” –30 stycznia

Pierwszego dnia ferii zajęcia odbyły się w Galerii Oficyna, w otoczeniu przestrzeni wystawy pokonkursowej „XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów 2023”. Prace doświadczonych rysowników posłużyły jako inspiracje dla młodych talentów. Dzieci wybrały narzędzia i metody pracy i stworzyły własne rysunki. Najważniejszym punktem zajęć było obudzenie wyobraźni.

– „O kolażu prawie wszystko” – 31 stycznia

Drugiego dnia ferii dzieci dowiedziały się co to jest kolaż oraz jak go wykonać. Nauczyły się łączyć materiały by uzyskać nowe formy. Z przygotowanych elementów i wielkiej wyobraźni powstały interesujące prace. Dzieci zauważyły, jak barwą można wyrażać emocje i nastroje.

– „O barwie w malarstwie” – 1 lutego.

Tym razem spotkaliśmy się w gmachu głównym Muzeum Kresów. W toku zajęć dzieci poznały różne rodzaje barw w malarstwie na podstawie obrazów prezentowanych w muzeum. Używając barw podstawowych uczyły się łączyć kolory, po czym stworzyły własne prace w tonacji zimnej lub ciepłej.

– „O wycinance ludowej” 2 lutego

W świat wycinanki ludowej dzieci zostały wprowadzone dzięki zapoznaniu się ze zbiorami etnograficznymi muzeum oraz prezentacji. Następnie samodzielnie wykonywały wycinankę symetryczną. Okazało się, że nie jest to łatwa sztuka, ale poradziły sobie doskonale.

– „O tajemnicach warsztatu złotnika” – 6 lutego

Warsztaty rozpoczęły się od poszukiwania przedmiotów powstałych w warsztacie złotnika w przestrzeni muzeum. Dzieci zaznajomiły się ze specyfiką zawodu złotnika i dowiedziały o różnicy między złotnikiem, a jubilerem. Następnie wykonały własne prace inspirowane złotnictwem. Złote jabłka, które wykonały sprawiły im wiele radości.

– „O dawnych strojach” –7 lutego

Uczestnicy warsztatów najpierw przyjrzeli się dawnej modzie i dworskimi strojom na przykładzie obrazów ze zbiorów muzeum. Szczególną ich uwagę zwracała uroda barokowych portretów i wyjątkowe bogactwo strojów z tamtej epoki. Następnie z różnorodnych materiałów wykonali dla „modela” stroje inspirowane dawną modą. Powstały bardzo interesujące projekty ubiorów.

– „O cudnej porcelanie” – 8 lutego

Dzieci miały okazję bliżej obejrzeć zabytkowe wyroby porcelanowe ze zbiorów muzeum. Zapoznały się z prezentacją wyjaśniającą powstanie pierwszych wytwórni porcelany w Europie, po czym samodzielnie malowały porcelanowe talerze, inspirując się poznanym wcześniej wzornictwem i używając wyobraźni. Powstały bardzo ciekawe wzory, których nie powstydziłyby się pracownie projektowe.

– „Poszukiwacze skarbów w muzeum” – 9 lutego

Ostatniego dnia ferii dzieci jeszcze raz ruszyły szlakiem muzealnych wystaw. Tym razem  w poszukiwaniu ukrytych skarbów. Na zakończenie wykonały pamiątkowe breloczki.

W czasie tych ośmiu feryjnych dni dzieci miały możliwość bliskiego spotkania z muzealnymi eksponatami. Poszerzyły swoją wiedzę o różnych dziedzinach sztuki i historii regionu. Dodatkowo wzbogaciły swoje umiejętności plastyczne. Duża frekwencja i entuzjazm „małych podróżników” sprawiły, że był to czas  pracowicie i przyjemnie spędzony.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content