Muzeum Kresów w Lubaczowie

Za nami czerwcowe warsztaty w ramach projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”

Pierwszy etap projektu „Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego” mamy za sobą. W czerwcowe weekendy w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbywały się kolejno warsztaty: makatki, haftu ludowego oraz tkactwa. Ich celem było poznanie w teorii i praktyce zagadnień związanych z tkaniną, różnymi tekstyliami, sposobami ich wykonywania oraz zdobnictwem.

W dniach 10–12 czerwca warsztaty makatki ludowej poprowadziła Agnieszka Ciura, absolwentka wydziału malarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, zajmująca się także kostiumografią i rękodziełem ludowym. W ciągu trzech dni uczestnicy warsztatów zapoznali się z historią makatki, jej rodzajami i techniką wykonania. Ważnym elementem warsztatów było ćwiczenie i opanowanie haftu sznureczkowego, takim bowiem ściegiem wykonywano tradycyjne, płócienne makatki. Nie mniej istotne było przygotowanie projektów: obrazu – motywu, napisu – sentencji oraz okalającej całość bordiury. Nie wszystkim wprawdzie z uczestników udało się skończyć makatkę, ale każdy mógł zabrać ją ze sobą do domu i samodzielnie kontynuować prace.

Warsztaty haftu ludowego (17–19 czerwca) bazowały na tradycyjnych technikach haftu krzyżykowego i koralikowego, służących do ozdabiania serwet, ręczników, bielizny pościelowej i elementów odzieży. Umiejętność posługiwania się igłą i nitką przekazywała uczestniczkom Janina Szynal, znana i ceniona hafciarka, rękodzielniczka ze Stowarzyszenia Twórców Sztuki Ziemi Lubaczowskiej. Podzieliła się swoim bogatym doświadczeniem i haftowanymi przez siebie tekstyliami: bieżnikami, serwetami i makatkami. Po wielu godzinach pracy na kanwach i płótnach pojawiły się kwiatowe, roślinne i geometryczne wzory. Tak powstały pierwsze haftowane dzieła uczestników: karteczki, chusteczki czy zakładki.

Trzecie i ostatnie warsztaty (23–25 czerwca) prowadzili artyści z Warszawy: Anna Hlebowicz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na co dzień pracująca w Galerii Test i Zygmunt Łukasiewicz z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Warsztaty okazały się cennym doświadczeniem i niezwykłą przygodą z tworzeniem splotów, przeplataniem kolorowej przędzy, łączeniem wątków, wyrabianiem kształtów, innymi słowy – tworzeniem tkaniny. Trzydniowe spotkania obejmowały naukę zakładania nici konstrukcyjnych, czyli snowanie, ćwiczenia podstawowych splotów tkackich oraz wykonywanie własnej tkaniny. A wszystko to we wspólnym gronie pasjonatów, pod czujnym okiem prowadzących, wybitnych artystów, na co dzień zajmujących się tkaniną.

Uczestnikami muzealnych warsztatów byli m.in.: pracownicy instytucji kultury, rękodzielnicy, nauczyciele, emeryci oraz młodzież. Serdecznie dziękujemy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój