Muzeum Kresów w Lubaczowie

Centrum Informacji Turystycznej w Radrużu

Centrum informacji turystycznej we wsi Radruż znajduje się niespełna 4 km od Horyńca-Zdroju, jednego z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk na Podkarpaciu, tuż obok polsko-ukraińskiej granicy państwowej, na terenie jednego z najstarszych i najpełniejszych drewnianych zespołów sakralnych, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i listę Pomników Historii – Zespołu Cerkiewnego w Radrużu, stanowiącego oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Centrum mieści się w dawnym budynku świetlicy i sklepu wiejskiego, który w 2018 r. został poddany generalnym pracom remontowym i rozbudowie i dziś służy obsłudze ruchu turystycznego, działalności wystawienniczej i organizacji wydarzeń kulturalnych. W centrum obsługujemy turystów indywidualnych i grupy zorganizowane, w tym osoby niepełnosprawne (obiekt wyposażony jest w osobne wejście dostosowane dla wózków inwalidzkich, w środku zamontowana jest winda). Szczególną grupą zwiedzających są rowerzyści, którzy podróżują trasą Green Velo, biegnącą przez Radruż. W centrum posiadamy salę wyposażoną w projektor multimedialny i nagłośnienie z możliwością organizacji spotkań tematycznych. Z budynku roztacza się piękny widok na cerkiew św. Paraskewy i sąsiadującą z nią dzwonnicę, a z tarasu, na leżakach, można delektować się widokiem potoku Radrużka. Centrum informacji turystycznej jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego Roztocza i ziemi lubaczowskiej: kamieniarstwa bruśnieńskiego (w samym tylko Radrużu znajdują się trzy cmentarze), architektury drewnianej i murowanej, dawnych pałaców i dworów, a także atrakcji przyrodniczych.

Centrum informacji turystycznej obsługują osoby zatrudnione w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – przewodnicy i pracownicy obsługi. W swojej ofercie, poza zwiedzaniem zespołu cerkiewnego, wystaw czasowych, a także lekcji i warsztatów muzealnych, posiadamy szeroki wybór publikacji regionalnych, pamiątek, map i przewodników, a także gadżetów kolekcjonerskich, takich jak znaczki turystyczne czy naklejki WanderCard.

O naszych gości dbamy we współpracy z licznymi partnerami z całego regionu: pasjonatami lokalnej historii, społecznikami, przewodnikami, władzami samorządowymi Gminy Horyniec, Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego, Strażą Graniczną w Horyńcu-Zdroju, Kołem Gospodyń Wiejskich Rozdrożanka, a także mieszkańcami wsi Radruż.

W ramach konkursu na najlepsze centra informacji turystycznej w Polsce, zorganizowanego przez Polską Organizację Turystyczną w 2023 r., radrużańskie centrum informacji turystycznej zajęło III miejsce wśród certyfikowanych centrów z jedną gwiazdką.

Każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia, w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbywa się inauguracja Festiwalu Dziedzictwa Kresów. W 2023 r. wśród najważniejszych wydarzeń zaplanowana została także wystawa jednego z najwybitniejszych ukraińskich artystów Osypa Kuryłasa, połączona z prezentacją książki „Radruż. Cerkiew w przestrzeni pogranicza”, wydanej wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Wydawnictwo Libra PL (26 marca), a także Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Muzeum-Zamkiem w Łańcucie i Muzeum Kresów w Lubaczowie (18–19 kwietnia).

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Krystian Kłysewicz

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content