Muzeum Kresów w Lubaczowie

Zapraszamy na finisaż wystawy „Wędrująca ikona Rodziny Ulmów”

Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej serdecznie zapraszają na finisaż wystawy „Wędrująca ikona Rodziny Ulmów”, który odbędzie się w poniedziałek, 9 września 2024 r., o godz. 17, w Zespole Cerkiewnym w Radrużu (budynek muzealny). To już ostatnia szansa, aby doświadczyć głębokiego przesłania Ikony Błogosławionej Rodziny Ulmów prezentowanej w wyjątkowym otoczeniu cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu, najstarszej drewnianej cerkwi na terenie dzisiejszej Polski, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Listę Pomników Historii, która stanowi idealne tło dla kontemplacji nad wartościami humanistycznymi i religijnymi, jakie niesie ze sobą to niezwykłe dzieło.

W ramach finisażu odbędzie się debata z udziałem cenionego ikonografa, Mateusza Środonia – autora dzieła oraz Jarosława Giemzy, kierownika Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie, wybitnego znawcy ikon i architektury cerkiewnej, autora wielu opracowań dotyczących sztuki cerkiewnej dawnej eparchii przemyskiej. Spotkanie poprowadzi Artur Dobrucki, opiekun zbiorów i pełnomocnik Dyrektora ds. programowych i rozwoju Muzeum Polaków Ratujących Żydów.

Debata skupi się na czterech kluczowych aspektach związanych z Tryptykiem Markowskim. Mateusz Środoń podzieli się swoją artystyczną wizją i inspiracjami, które doprowadziły do powstania dzieła. Przybliży też przesłanie, jakie przyświecało środowisku, które zamówiło u niego obraz – Klubu Inteligencji Katolickiej, wspieranego przez Fundację Dobry Grunt. Uczestnicy debaty wyjaśnią pojęcie „ikona”, uwzględniając historyczne korzenie malarstwa religijnego i konsekwencje dla sztuki religijnej Wielkiej Schizmy, czyli rozłamu Kościoła Wschodniego i Zachodniego.

Podczas debaty uwzględniony zostanie wyjątkowy kontekst, jaki tworzy Radruż (specyficzne, wyjątkowe na terenie kraju miejsce, gdzie spotykają się dwa obrządki – grekokatolicki i rzymskokatolicki), na odczytywanie Tryptyku Markowskiego. W dyskusji poruszymy również rolę Tryptyku Markowskiego w programie edukacyjnym „Szkoła Etyki Muzeum Ulmów”. To dzieło sztuki o wyraźnym przesłaniu religijnym, stanowi artystyczne odniesienie do tragicznych wydarzeń z lat 1942-1944, związanych z losami błogosławionej Rodziny Ulmów oraz rodzin: Goldmanów, Grünfeldów, Didnerów, a także Tencerów.Wydarzenie odbędzie się w ramach zainaugurowanego 18 sierpnia br. projektu edukacyjnego „Szkoła Etyki Muzeum Ulmów”. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content