Muzeum Kresów w Lubaczowie

Zapraszamy na premierę filmu „Nieistniejące wsie Roztocza Wschodniego – Grochy, Kuryje, Żuki”

W czwartek, 20 stycznia 2022 r., o godz. 17.00, w Kinie „Melodia” przy Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Nieistniejące wsie Roztocza Wschodniego – Grochy, Kuryje, Żuki”, którego producentem jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa. W tym samym dniu o godz. 18.00 film będzie miał swoją premierę online na profilu facebookowym Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze Wschodnie” oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie. Jesteśmy partnerem merytorycznym tej produkcji.

Obszar Roztocza Wschodniego to pogranicze kultur, którego dziedzictwo kształtowały przede wszystkim cztery grupy: Polacy, Rusini, Żydzi i Niemcy. Pozostała po nich bogata kultura materialna, w postaci świątyń, cmentarzy, przydrożnych krzyży i kapliczek, obiektów użyteczności publicznej czy budownictwa mieszkalnego.

Dwudziestominutowy film prezentuje elementy dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego Roztocza Wschodniego, opowiadając o historii trzech przysiółków położonych pomiędzy Rudą Różaniecką a Płazowem – Grochów, Kuryjów i Żuków. Nazwy przysiółków funkcjonują w świadomości dzisiejszych lokalnych społeczności, ale niewiele osób potrafi do nich trafić.

Ideą twórców filmu było, aby z kamerą dotrzeć do tych pozostałości po dawnych zabudowaniach i gospodarstwach, ale i do zachowanych w pamięci faktów i opowieści o mieszkających tam ludziach. Przetrwały po nich krzyże z bruśnieńskiego kamienia, a także zarysy gospodarstw i dawne sady, a w nich zdziczałe drzewa owocowe oraz potężne lipy.

Film ma również zachęcić turystów i gości z innych regionów Polski do głębszej eksploracji terenu.

Autorką scenariusza i zarazem reżyserem filmu jest etnolożka, dr Olga Solarz. W produkcji wystąpili: Wiesław Łotecki – wnuk gajowego pracującego w lasach barona Hugo Wattmana, a mieszkający w gajówce na Kuryjach, Małgorzata Kaczorowska – leśniczka oraz Eliasz Krućko – ostatni żyjący mieszkaniec nieistniejącej  już wsi Grochy.

Obejrzyj film >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN