Muzeum Kresów w Lubaczowie

Złoty wiek. Najlepszy okres w historii Rzeczypospolitej na wielkiej grze planszowej

Wielka rozgrywka i warsztaty projektowania gier planszowych w 450. rocznicę pierwszej wolnej elekcji odbyły się w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie w ramach trzeciej odsłony projektu „Wspólne dziedzictwo – wspólne pasje”. Do świetności Rzeczypospolitej nawiązywały dwudniowe warsztaty realizowane w ramach projektu „Wspólne dziedzictwo – Wspólne pasje” przygotowane przez Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie we współpracy z Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Wiek XVI jest nazywany złotym wiekiem dziejów Polski. W połowie tego wieku państwo polsko-litewskie obejmowało prawie milion kilometrów kwadratowych powierzchni i liczyło około 11 mln mieszkańców. Było potęgą polityczną, ekonomiczną i militarną.

Pierwszego dnia, 12 października, w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym uczestnicy projektu mieli okazję zagrać w wieloosobową i wielkoformatową planszową grę symulacyjną o czasach chwały Rzeczypospolitej Obojga Narodów „Złoty wiek 1573–2023. 450. rocznica I wolnej elekcji”.

30-osobowa grupa zawodników wcieliła się w role wybranych rodów magnackich z przełomu XVI i XVII w. Angażowała się w sprawy Rzeczypospolitej, brała udział w elekcjach, sejmach, rywalizowała o urzędy czy rozbudowywała swoje majątki. Gracze mieli do dyspozycji liczne plansze, karty i żetony. Po kilku godzinach zaciętej rywalizacji o własną potęgę i dobrobyt Rzeczypospolitej zwyciężył ród Chodkiewiczów.

Następnego dnia, 13 października, już w wąskim gronie osób, w twórczej i inspirującej atmosferze odbyły się warsztaty projektowania edukacyjnych gier planszowych. Uczestnicy spotkania zapoznali się z różnymi rodzajami gier planszowych oraz mechaniką ich tworzenia. Tak wspólnymi siłami zrodziły się pierwsze pomysły i wstępne projekty, które mamy nadzieję będą realizowane w przyszłości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu „Wspólne dziedzictwo – Wspólne pasje”. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie: Łukasza i Urszuli Wronów, Marka Piwońskiego, Piotra Krzystka, a także Marty Zabrońskiej i uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie, Elżbiety Basznianin i Małgorzaty Hojdak z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Aleksandry Hojdak z Miejskiego Domu Kultury im. Aleksandra Sas Bandrowskiego w Lubaczowie.

Do zobaczenia, do kolejnej rozgrywki!

Projekt realizowany jest w ramach Programu „NOWEFIO” Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój