Muzeum Kresów w Lubaczowie

Drugi oddech na Roztoczu

Za nami niezwykle udany weekend, w trakcie którego rzesze turystów z różnych stron Polski odwiedziły nasz region, by skorzystać z mnóstwa atrakcji i dzięki temu odkryć skarby Roztocza Wschodniego. Wszystko to za sprawą imprezy „Kraina Roztocze. Weź drugi oddech”, w ramach której, wspólnie z partnerami, przygotowaliśmy szereg wydarzeń i aktywności dostępnych bezpłatnie dla wszystkich chętnych.

Była to kontynuacja i zarazem druga edycja roztoczańskich „dni otwartych”, które w ubiegłym roku organizowane były pn. „Skarby Roztocza. Tu mieszka Słońce!” (relację z wydarzeń można zobaczyć tutaj).

Tegoroczna impreza rozpoczęła się w piątkowe popołudnie, 14 czerwca, od warsztatów pisania ikon, które odbywały się w Zespole Cerkiewnym w Radrużu i prowadzone były przez Sebastiana Niestója, krakowskiego ikonografa, goszczącego przed trzema laty ze swoją wystawą ikon pt. „Dotknąć niepojętego”, w tym samym budynku muzealnym w Radrużu. Zajęcia trwały trzy dni, dzięki czemu uczestnicy mieli wystarczająco czasu, by pod okiem prowadzącego, możliwie zgodnie z kanonem, wykonać swoje własne ikony, które następnie zabrali ze sobą, jako pamiątkę z Roztocza.

Tego samego dnia w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się wykład Grzegorza Dąbrowskiego, kustosza w Dziale Archeologiczno-Przyrodniczym, który przybliżył słuchaczom zagadnienia związane z pradziejami ziemi lubaczowskiej. Natomiast w niedzielę, 16 czerwca, w trakcie spaceru edukacyjnego po Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie, odkrył on przed zwiedzającymi tajemnice wzgórza zamkowego. Te dwa wydarzenia były również częścią Europejskich Dni Archeologii, a frekwencja na każdym z nich pokazała, że tematyka najstarszych dziejów naszego miasta i regionu cieszy się dużym zainteresowaniem.

Oficjalne otwarcie imprezy miało miejsce wieczorem na Stawiskach nad Tanwią w Jędrzejówce, gdzie odbyło się słuchowisko czytane na żywo – „Echa Roztocza”, inspirowane roztoczańskimi legendami i opracowaniem Zdzisława Nowaka pt. „Diabelski Strzelec”. Warstwę muzyczną wydarzenia wzbogacił specjalny występ Galicjanek z Roztocza, a przybyli goście mieli także okazję wykazać się talentem kulinarnym i przyrządzić burgera z proziaka. Pierwszy dzień zakończył się nocną grą terenową, która rozgrywana była na terenie Cieszanowa i stanowiła nie lada gratkę dla entuzjastów tego typu aktywności.

Drugi dzień imprezy rozpoczął się niezwykle wcześnie, bo już o czwartej nad ranem, w miejscu dość trudno dostępnym, czyli na wzgórzu Monasterz, gdzie mieściła się pustelnia św. Brata Alberta. Wczesna pora i lokalizacja w środku lasu nie przeszkodziła jednak najwytrwalszym miłośnikom Roztocza pojawić się na koncercie C.K. Kapeli o wschodzie słońca.

Cały sobotni i niedzielny program wydarzeń obfitował w niezliczone warsztaty, rajdy, koncerty, obserwacje nocnego nieba, kino plenerowe i inne atrakcje. Z pewnością każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie. W tym czasie oba nasze oddziały – Zespoły Cerkiewne w Radrużu i w Nowym Bruśnie były otwarte bezpłatnie dla zwiedzających. O ile nie dziwi fakt, że radrużańska cerkiew, jako zabytek posiadający swoją renomę i rangę UNESCO, została odwiedzona przez niemal pół tysiąca osób, to godny odnotowania jest potencjał Nowego i Starego Brusna. Około setka turystów zawitała do cerkwi, która nie ma wyposażenia ani ikon, oraz zwiedzała wieś, która dziś już nie istnieje. Niemała w tym zasługa współpracującej z nami od dawna przewodniczki, Renaty Ferenc-Pupek, która jak nikt inny potrafić swoją opowieścią ożywić te miejsca.

W ramach imprezy nasze Muzeum postanowiło także promować mniej znany element z historii regionu, którym są tradycje garncarskie, kultywowane tutaj od setek lat. W sobotnie popołudnie w Radrużu odbyły się warsztaty ceramiki, które poprowadziła pracownia PePesza Ceramik, a w niedzielę miał tu miejsce wernisaż wystawy pt. „Garnki z Roztocza. Pamięci Stanisława Franciszka Gajerskiego (1932 – 2021)”. Ekspozycja prezentuje kolekcję ceramiki, związanej z jednym z największych ośrodków garncarskich w dawnej Rzeczypospolitej, czyli, nieodległym od Radruża, Potyliczem, leżącym dziś po drugiej stronie granicy na Ukrainie. Badania nad tym ośrodkiem zapoczątkował i spopularyzował ś.p. mgr Stanisław Franciszek Gajerski – postać nietuzinkowa, uznany historyk-regionalista, który jednocześnie zbierał różnorodne naczynia pochodzące z Potylicza. Po jego śmierci kolekcja garnków została przekazana przez jego rodzinę Muzeum Kresów w Lubaczowie, które zleciło prace konserwatorskie i przygotowało ekspozycję.

Finałem naszych wydarzeń, odbywających się w ramach imprezy, był niedzielny koncert Kapeli Maliszów w Cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu. Zgromadzona publiczność delektowała się dźwiękami skrzypiec, basów, barabanu i śpiewu Zuzanny Malisz. Zespół zagrał swoje autorskie kompozycje oraz utwory inspirowane tradycyjną muzyką Karpat. Była to prawdziwa uczta dla uszu!

W czasie dni otwartych Krainy Roztocze zostały otwarte nowe miejsca obsługi kamperów, które rozsiane są po terytorium powiatu lubaczowskiego (Basznia Dolna, Cieszanów, Horyniec-Zdrój, Jędrzejówka, Lubaczów). Pierwsi kamperowicze zostali przywitani specjalnie przygotowanymi koszami podarunkowymi, by następnie wziąć udział w różnych wydarzeniach. Mamy nadzieję, że nasze tereny coraz częściej będą odwiedzane również przez tę grupę turystów.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób, tych z bliska i tych z daleka, które zdecydowały się spędzić z nami aktywnie ubiegły weekend na Roztoczu. Wierzymy, że takie imprezy pozwalają odkrywać piękno powiatu lubaczowskiego i naszej części Roztocza oraz są świetną wizytówką naszej Krainy. Wielkie słowa uznania należą się naszym partnerom, beż których nie udałoby się zrealizować tak wielu niesamowitych wydarzeń: Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Powiatowi Lubaczowskiemu, Stowarzyszeniu Folkowisko, Urzędowi Miasta i Gminy Cieszanów, Urzędowi Gminy Horyniec-Zdrój, Urzędowi Gminy Lubaczów oraz Urzędowi Miasta i Gminy Narol. Był to wspólny, kilkumiesięczny wysiłek zakończony sukcesem. Czekamy na kolejną edycję w przyszłym roku!

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content