Muzeum Kresów w Lubaczowie

Inauguracja jubileuszowej 30. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Warszawie

W piątek, 9 września 2022 r., w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowych 30. Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. W konferencji wziął udział m.in. Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Ponad 2 tysiące wydarzeń związanych z dziedzictwem kulturowym w blisko 500 miejscowościach w całej Polsce – to program zainaugurowanych wczoraj w Warszawie 30. Europejskich Dni Dziedzictwa. W ten i kolejny weekend (10-11 i 17-18 września) pod hasłem „Połączeni dziedzictwem” organizatorzy zaplanowali rozmaite wydarzenia, imprezy plenerowe, koncerty, wystawy i zwiedzania.

Na wszystkie wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp jest bezpłatny. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz wspólnych korzeni kultury europejskiej. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej.

Uroczysta inauguracja 30. Europejskich Dni Dziedzictwa miała miejsce w piątek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W konferencji wzięli udział: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków dr Jarosław Sellin, Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, przedstawiciel Wydziału Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Rady Europy Francesc Pla Castelltort, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda i dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski.

Pełny program wydarzeń zaplanowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć tutaj, a muzealne propozycje tutaj.

Fot.: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Danuta Matloch (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój