Muzeum Kresów w Lubaczowie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022 z Muzeum Kresów w Lubaczowie

Serdecznie zapraszamy na cykl wydarzeń, które przygotowaliśmy dla Państwa w ramach jubileuszowej, 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, organizowanych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, którym w tym roku towarzyszy hasło „Połączeni Dziedzictwem”. Zaplanowaliśmy dla Państwa bezpłatne wydarzenia w Zespole Cerkiewnym w Radrużu i Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie, zapraszamy także do naszej siedziby głównej w Lubaczowie.

Program wydarzeń przedstawia się następująco:

  • WYCIECZKA PIESZA „W CIENIU CERKIEWNYCH SOBÓT I KAMIENNYCH KRZYŻY – BRUSNO”, niedziela, 11 września 2022 r., godz. 12.00

    Kotara tkana z pajęczyny i mgły historii odsłoni się dla Państwa na chwilę w niedzielę, 11 września 2022 r., w samo południe. Zakradniemy się za nią, aby przenieść się w czasie do dawnej kamieniarskiej enklawy, łączącej narodowości, kultury i rzemiosła. Stawimy się na wezwanie cerkiewnego dzwonu, by otoczyć się zapachem kadzidła, usłyszeć biały śpiew i szelest wstążek u świątecznych gorsetów, przysiąść w cieniu sobót bruśnieńskiej cerkwi, a później drzew rozpinających parasole kopuł nad kamiennymi nagrobkami. Dalej, wzdłuż Brusienki, szlak powiedzie nas do kaplicy, której patronuje święty Mikołaj, a las wokół wciąż szumi pieśni i szepce modlitwy związane z obrzędem święcenia wody. Ten sam nurt doprowadzi nas do jazu po dawnym młynie i do Polanki Horynieckiej, gdzie nasze spotkanie z kresowym dziedzictwem zakończymy wspólnym ogniskiem. Naszym przewodnikiem po drogach i bezdrożach Brusna Nowego i Starego będzie przewodnik beskidzki Renata Ferenc-Pupek.

    Plan wycieczki jest następujący:
    1) Spotkanie uczestników pod cerkwią św. Paraskewy w Nowym Bruśnie (uczestnicy dojeżdżają własnym środkiem transportu) – zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego.
    2) Przejście piesze na cmentarz w Starym Bruśnie, następnie do kaplicy pw. św. Mikołaja oraz do jazu po starym młynie wodnym nad Brusienką. Wspólne ognisko w Gospodarstwie Agroturystycznym Polanka w Polance Horynieckiej.
    3) Powrót pieszo do miejsca zbiórki.

    UWAGA!
    Długość trasy to ok. 10 km, czas trwania wycieczki ok. 5 godzin.
    Należy ze sobą zabrać: wygodne obuwie, odzież przeciwdeszczową/parasol (część trasy przebiega terenem leśnym, z zakrzaczeniami).
    Obowiązują ZAPISY:
    Osobiście w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: [email protected], do dnia 09.09.2022 r. do godz. 12.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).
    Wydarzenie jest BEZPŁATNE, zapewniamy kiełbaski i pieczywo na ognisko.
    Partnerami naszej wycieczki są: Gmina Horyniec-Zdrój, Gospodarstwo Agroturystyczne “Polanka” oraz Stowarzyszenie Przystanek Horyniec, a patronować nam będą św. Paraskewa i św. Mikołaj.
    Informację o wycieczce na stronie EDD znajdziesz tutaj
  • WYCIECZKA PIESZA „W CIENIU CERKIEWNYCH SOBÓT I KAMIENNYCH KRZYŻY – RADRUŻ”, sobota, 17 września 2022 r., godz. 12.00

    Bitewny kurz osiadł grubą warstwą wokół radrużańskich świątyń, niosąc ze sobą legendy i przestrogi. Dziś przesuwając dłonie po zmurszałych, kamiennych płytach możemy czytać o losach wójta i tatarskiej branki, o panach na Smolinie, sąsiadach różnych narodowości połączonych wspólną mogiłą. Zdrożeni wędrowcy, jak przed wiekami znajdą schronienie pod cerkiewnymi sobotami a wrażliwe zmysły nie uronią ani słowa z metaforycznego kazania świętych i proroków starotestamentowych, czujnie strzegących szczytu ikonostasu. Obie świątynie „szyte na miarę” – tak bliskie sobie a jednocześnie tak odmienne stylem, rozmachem, otoczeniem… Jedna – strojna, dla dużej wsi z aspiracjami (dziś miejsce Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO), druga – skromna acz zgrabna i proporcjonalna, choć jakby przytłoczona duszną atmosferą nadchodzącej pożogi II wojny światowej oraz zmianami, jakie przyniosła ona temu zakątkowi i całemu światu.

    Plan wycieczki jest następujący:
    1) Spotkanie uczestników na parkingu przy zalewie w Horyńcu-Zdroju (uczestnicy dojeżdżają własnym środkiem transportu).
    2) Przejście piesze ścieżką przyrodniczo-kulturową „Dębisko – Kruszyna” do Radruża. Zwiedzanie dawnej cerkwi pw. św. Mikołaja oraz Zespołu Cerkiewnego w Radrużu – Oddziału Muzeum Kresów w Lubaczowie.
    3) Wspólne ognisko przy świetlicy wiejskiej w Radrużu.
    4) Powrót pieszo do miejsca zbiórki.

    UWAGA!
    Długość trasy to ok. 10 km, czas trwania wycieczki ok. 5 godzin.
    Należy ze sobą zabrać: wygodne obuwie, odzież przeciwdeszczową/parasol, dokument tożsamości (część trasy przebiega w bezpośredniej bliskości granicy państwa)
    Obowiązują ZAPISY:
    Osobiście w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: [email protected], do dnia 16.09.2022 r. do godz. 10.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).
    Wydarzenie jest BEZPŁATNE, zapewniamy kiełbaski i pieczywo na ognisko.
    Nad wycieczką patronuje św. Paraskewa i św. Mikołaj.
    Informację o wycieczce na stronie EDD znajdziesz tutaj
  • KRESOWY ETNOSTRÓJ. TRADYCJE POGRANICZA POLSKO-UKRAIŃSKIEGO, niedziela, 18 września 2022 r., godz. 17.00, Zespół Cerkiewny w Radrużu

    Dziedzictwo kulturowe dawnych Kresów Rzeczypospolitej w całym swym bogactwie obejmuje również spuściznę sztuki ludowej. Wielowiekowe współistnienie i przenikanie się różnych grup etnicznych i wyznaniowych doprowadziło w tym zakresie do powstania bardzo interesujących przejawów twórczości artystycznej. Należy do nich również strój ludowy. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. “Kresowy ETNOstrój. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego”, która powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Etnopolska. Edycja 2022. W trakcie wernisażu odbędzie się koncert zespołu śpiewaczego “Galicjanki z Roztocza”.
    Szczegółowe informacje na temat wystawy można znaleźć tutaj
    Informacje o wystawie na stronie EDD znajdziesz tutaj
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój