Muzeum Kresów w Lubaczowie

Spotkanie wokół wystawy „Skarby kresowej świątyni…” w Cieszanowie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół wystawy „Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej” z udziałem organizatorów, kuratorów i autorów wystawy, które odbędzie się w Centrum Edukacji Ekologicznej (dawnym kinie) w Cieszanowie 13 stycznia 2023 r. o godz. 18.00.

Ideą wystawy, prezentowanej w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie pomiędzy 21 sierpnia 2022 r. a 15 stycznia 2023 r., jest prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te trafiły na tereny dzisiejszej Polski w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też ze Lwowa. Wśród nich znalazły się przykłady malarstwa, bogaty zbiór tkanin i haftów liturgicznych, złotnictwo i naczynia liturgiczne, archiwalia, fotografie i przedmioty różne, a także elementy sztandarów i skrzynie ewakuacyjne, którymi transportowane było „ocalone dziedzictwo”.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć tutaj >>>

Organizatorami spotkania, w trakcie którego zaprezentowany zostanie film towarzyszący wystawie, a także książka wydana przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą “Polonika”, są Muzeum Kresów w Lubaczowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha w Cieszanowie, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie.

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książek w cenie 45 zł.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content