Muzeum Kresów w Lubaczowie

Z audioprzewodnikiem po Roztoczu

Z wielką przyjemnością prezentujemy Państwu kolejny efekt pracy w ramach Krainy Turystycznej Roztocze. Tym razem są to audio- i wideoprzewodniki dziesięciu atrakcji turystycznych Roztocza Wschodniego, w tym Zespołu Cerkiewnego w Nowym Bruśnie, naszego muzealnego oddziału.

Przypomnijmy, że Kraina Roztocze to partnerstwo powstałe z inicjatywy Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która na terenie województwa podkarpackiego utworzyła pięć odrębnych regionów, by efektywniej promować turystykę na Podkarpaciu. Oprócz Roztocza są to: Beskid Niski, Bieszczady, Dolina Sanu i Wisły oraz Rzeszów – miasto i region. Z kolei do grona partnerów w Krainie Roztocze należy Gmina Horyniec-Zdrój, Gmina Lubaczów, Miasto i Gmina Cieszanów, Miasto i Gmina Narol, Stowarzyszenie Folkowisko, Powiat Lubaczowski oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W czerwcu, na przywitanie lata, wspólnie zorganizowaliśmy cykl wydarzeń pn. “Skarby Roztocza. Tu mieszka słońce!”. Relację z imprezy można zobaczyć tutaj.

Kolejnym efektem naszej współpracy są audioprzewodniki oraz filmy promocyjne dziesięciu wybranych atrakcji turystycznych w regionie. Wybrane zostały miejsca, w których na co dzień nie ma przewodników, dzięki czemu samodzielnie, skanując urządzeniem mobilnym kod q-r, będzie można zapoznać się z ich historią. Są to: cerkiew pw. św. Paraskewy w Łówczy, cerkiew pw. św. Paraskewy w Nowym Bruśnie, cerkiew pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie, cerkwisko i klif morza mioceńskiego w Hucie Różanieckiej, cmentarz ewangelicki w Podlesiu, drzeworytnia w Płazowie, kapliczka na łąkach w Gorajcu, kościół pw. św. Wojciecha w Cieszanowie, pomnik wolności w Horyńcu-Zdroju, synagoga i kirkut w Wielkich Oczach.

Za teksty do audioprzewodników odpowiada Robert Gmiterek – poeta i miłośnik Roztocza, autor takich dzieł, jak choćby „Oikumene. Na Roztoczu świata”, czy też niedawno wydanej „Epifanii Pana Eliasza. Inne historie Pogranicza”. Dzięki osobie autora, który również podjął się roli lektora, teksty audioprzewodników nie są tradycyjnym, historycznym opisem danego miejsca, lecz stanowią swego rodzaju metaforyczną podróż, którą może odbyć każdy, kto odwiedzi te atrakcje turystyczne. Audioprzewodniki dostępne są również w wersji z lektorem w języku angielskim. Dopełnieniem całości są piękne ujęcia, które możemy obejrzeć w nagraniach wideo z poszczególnych miejsc, a które są dziełem Krystiana Kłysewicza.

Zarówno audio-, jaki i wideoprzewodniki dostępne są na portalu Youtube.com na kanale Stowarzyszenia Folkowisko, jednak polecamy ich odsłuchanie przy konkretnym obiekcie, co pozwoli przenieść się w czasie i poczuć ducha miejsca. Poniżej umieszczamy nagrania audioprzewodników i wideoprzewodnika cerkwi pw. św. Paraskewy w Nowym Bruśnie.

Oficjalna prezentacja przewodnika odbędzie się w piątek, 27 października 2023 r., o godz. 19 w Chutorze Gorajec.

Zadanie zostało sfinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Cerkiew pw. św. Paraskewy w Nowym Bruśnie (audioprzewodnik PL) >>>

Cerkiew pw. św. Paraskewy w Nowym Bruśnie (audioprzewodnik ENG) >>>

Cerkiew pw. św. Paraskewy w Nowym Bruśnie (wideoprzewodnik) >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content