Muzeum Kresów w Lubaczowie

Zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej w Jarosławiu

Serdecznie zapraszamy na wydarzenia XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej, który potrwa od 14 do 25 września 2023 r. Szczególnie polecamy udział w ostatnim dniu Festiwalu, w trakcie którego, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu, odbędzie się promocja książki i wystawy wirtualnej „Skarby kresowej świątyni. Dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie”.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej są Stowarzyszenie Dziedzictwo Kresów w Jarosławiu, a partnerami Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Dom Spotkań z Historią oraz Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Jak co roku czekają na Państwa wykłady i spotkania autorskie, prezentacje, koncerty, wystawy.

W poniedziałkowe popołudnie, 25 września, o godz. 17, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu, Piotr Zubowski i Janusz Mazur z Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Łukasz Zagrobelny z Centrum Kulturalnego w Przemyślu opowiedzą Państwu o książce „Skarby kresowej świątyni. Dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie”, wydanej wspólnie przez Muzeum i Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” na przełomie 2022 i 2023 r., a także o wystawie wirtualnej stworzonej na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej (w oparciu o wystawę stacjonarną prezentowaną w Lubaczowie od sierpnia do grudnia 2022 r.).

Ideą wystawy była prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te trafiły na tereny dzisiejszej Polski w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też ze Lwowa. Wśród nich znalazły się przykłady malarstwa, bogaty zbiór tkanin i haftów liturgicznych, złotnictwo i naczynia liturgiczne, archiwalia, fotografie i przedmioty różne, a także elementy sztandarów i skrzynie ewakuacyjne, którymi transportowane było „ocalone dziedzictwo”. Dzięki wysiłkowi ks. Józefa Kłosa, proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny, obiekty z wyposażenia lwowskiej świątyni trafiły do Cieszanowa, w którym podjął posługę we wrześniu 1946 r. Postawa i gorliwość kapłana sprawiły, że była to jedna z najbardziej prężnych parafii na terenie powojennej Archidiecezji Lwowskiej, której siedziba, po przymusowym opuszczeniu Lwowa przez abpa Eugeniusza Baziaka, przez blisko pół wieku znajdowała się w Lubaczowie.

Więcej o wystawie >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content