Image Alt

Ferie w Muzeum

FERIE W MUZEUM

Serdecznie zapraszamy dzieci do spędzenia wolnego czasu w ferie zimowe w Muzeum Kresów w Lubaczowie. „Ferie w muzeum” to cykl zajęć, obejmujący spotkania na wystawach stałych i czasowych, warsztaty muzealne i zajęcia plastyczne. Program ferii nawiązuje do profilu działalności muzeum, historii, kultury, sztuki regionu lubaczowskiego oraz dziedzictwa dawnych Kresów Rzeczypospolitej. W muzeum czekają na dzieci liczne atrakcje. Dzięki zabawie, zadaniom, ćwiczeniom umożliwiamy dzieciom kontakt z eksponatami, przybliżamy najciekawsze i najpiękniejsze zabytki oraz historie i legendy z nimi związane. Każdego roku przygotowujemy nowe propozycje. W ferie 2024 r. zapraszamy na cykl zajęć „Twórcze podróże z «O»”.

FERIE W MUZEUM „TWÓRCZE PODRÓŻE Z «O»”

Dla dzieci w wieku 8–12 lat polecamy zajęcia plastyczne „Twórcze podróże z «O»” z cyklu „Ferie w muzeum”.

Celem muzealnych zajęć jest zapoznanie dzieci ze zbiorami Muzeum, rozwijanie zainteresowań sztuką, kultura ludową regionu oraz pogłębianie umiejętności plastycznych.

Spotkania odbywają się w dniach w dniach 30 stycznia – 2 lutego oraz 6–9 lutego w budynku głównym Muzeum lub w Galerii Oficyna, w godzinach od 11 do 13.

PROGRAM:

I tydzień ferii

O rysowaniu z pomysłem – 30 stycznia (wtorek), godz. 11.00

Rysowanie różnymi narzędziami jest doświadczeniem odkrywczym i poszukującym. Dzięki bliskiemu położeniu linii można dokładnie poznać, porównać poszczególne cechy, zobaczyć różnicę miedzy narzędziami. Sposób wykonania pozwala samodzielnie wybrać przybory. Zajęcia są inspirowane wystawą pokonkursową „XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów 2023”. Po zapoznaniu się z wystawą i warsztatem współczesnego artysty rysownika tworzymy własne prace.

O kolażu prawie wszystko 31 stycznia (środa), godz. 11.00

Collage (kolaż) – z francuskiego – naklejanie. Kompozycja z różnorodnych  materiałów: tworzyw, przedmiotów – wykorzystująca grę faktur. Posługiwali się nią artyści w różnych okresach historycznych. Z biegiem czasu powstały nowe kierunki sztuki współczesnej, jak: malarstwo materii, asamblaż. Zajęcia są m.in. inspirowane wystawą „Na krawędzi. Pogranicza po rysunkowej przestrzeni. Po zapoznaniu się z wystawą- wyjaśniamy, co to jest kolaż, asamblaż czy instalacja. Wykonujemy parce plastyczne z różnorodnych materiałów.

O barwie w malarstwie – 1 lutego (czwartek), godz.11.00

Malowanie polega na pokrywaniu powierzchni kartki, płótna lub innego podłoża kolorowymi liniami i plamami. Barwa posiada wiele właściwości i cech, które odbieramy  patrząc na kolorowy obraz. Potrafi wyczarować na obrazie różne nastroje, może być smutna  lub wesoła, dawać ciepło lub chłód itp. Na podstawie wybranych obrazów przybliżamy  bogatą problematykę barwy w malarstwie  Zwracamy uwagę  na sposób jej otrzymywania, oraz na wpływ różnych czynników takich jak światło czy  cień. Ćwiczenia plastyczne polegają na obserwacji efektu mieszania barw podstawowych oraz namalowaniu przy ich pomocy zimowego lub wiosennego pejzażu.

O wycinance ludowej 2 lutego (piątek), godz. 11.00

Wycinanka to technika zdobnicza , stosowana zwłaszcza w twórczości ludowej. Posługuje się kolorowym papierem wycinanym nożycami. Zasadniczą cechą wycinanki jest symetria elementów, uzyskiwania przez wycinanie złożonego papieru.   O czym opowiadały wycinanki ludowe, rodzaje wycinanek, inspiracje, charakterystyczne motywy to zagadnienia, które poruszamy w toku zajęć. Na przykładzie zbiorów Muzeum przybliżamy sylwetki oraz twórczość artystów ludowych regionu lubaczowskiego. Tworzymy własne wycinanki i układamy z nich dowolne kompozycje przestrzenne lub na kartonie.

II tydzień ferii

O tajemnicach warsztatu złotnika – 6 lutego (wtorek), godz. 11.00

Złotnictwo to szlachetny fach, który skrywa wiele tajemnic. Złotnictwo należy do najstarszych rzemiosł artystycznych świata.  Praca złotnika polega na obróbce metali szlachetnych – głównie złota, lecz może być to również srebro, platyna i inne. Spod rąk tego rzemieślnika wychodzą prawdziwe dzieła sztuki. Jak wyglądały wnętrza dawnych warsztatów złotniczych? Kto jest patronem złotników? Co to są Vasae sacrae? To m.in. pytania, na które odpowiadamy w toku muzealnych zajęć Dziedzina ta dzieli się na wiele specjalizacji. Na przykładzie obrazów malarstwa europejskiego oraz zbiorów  Muzeum omówimy czym zajmuje się złotnik. Wykonamy też własne prace: złoty naszyjnik lub „złote jabłko”.

O dawnych strojach – 7 lutego (środa), godz. 11.00

Dawne stroje  czyli modowe przebieranki i dodatki. W XVIII w. obowiązywała zupełnie inna moda niż dzisiaj. Wówczas za stolicę mody uważano Paryż. Kobiety należące do arystokracji ubierały się w długie, sięgające samej ziemi, bogate suknie, które szyto z kosztownych materiałów. Tkaniny przetykane złotą nicią, koronki, wstążki, pióra dekorowały ubiory nie tylko wytwornych dam, ale i panów.  Na przykładzie obrazów oraz zbiorów Muzeum przybliżamy stroje z okresu baroku i rokoka. Wcielimy się też w rolę projektanta mody i zaprojektujemy własne dawne stroje i modowe dodatki.

O cudnej porcelanie – 8 lutego (czwartek), godz. 11.00

Wazy, półmiski, talerze, filiżanki, a nawet trzonki u noży i widelców. Niezwykle szlachetną masą ceramiczną używaną do wyżej wymienionych wyrobów była porcelana. Wynaleziona przez Chińczyków w VII w. przez swą drogocenność nazywana była „białym złotem”.

Na przykładzie zbiorów Muzeum  przybliżamy  historię polskiej porcelany oraz najpiękniejsze porcelanowe wyroby, charakterystyczne  zdobnictwo najstarszych wytwórni: w Miśni, z Korca czy Ćmielowa.  Stworzymy też własne motywy zdobnicze na porcelanowych talerzach.

O powstawaniu ikony – 9 lutego (piątek), godz. 11.00

Ikona w języku greckim znaczy „obraz”. Jest to jednak obraz wyjątkowy. Ikona to obraz sakralny wykonywany na desce techniką temperową w sztuce bizantyjskiej i ruskiej XV – XVI w.  Z czasem uległ przeobrażeniom. Ważne zasady? Gdzie można spotkać ikony? Jak powstawała ikona? Czy dzisiaj także powstają ikony? To pytania, na które odpowiadamy w toku zajęć.

Spróbujemy także samodzielnie wykonać ikonę. Powstawanie ikony to proces bardzo skomplikowany, dlatego też – „wyjątkowo” do tego zadania zastosujemy uproszczenia.

Rezerwacja zajęć:

Dział Edukacji, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Sobieskiego 4, 37-600 Lubaczów

tel. 16 632 18 02, email: edukacja[at]muzeumkresow.eu

Koszt zajęć: 7 zł od osoby

Oferta
Informacje praktyczne

Realizacja zajęć:
wtorek–piątek

Forma zajęć:
lekcje, warsztaty, gry, zwiedzanie wystaw, spacery miejskie

Czas trwania:
od 45 do 180 min.

Koszt:
od 7 zł za os.

Kontakt

Barbara Kubrak
tel.: +48 16 632 18 02
email: edukacja[at]muzeumkresow.eu
b.kubrak[at]muzeumkresow.eu

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content