Image Alt

Ferie w Muzeum

FERIE W MUZEUM

Serdecznie zapraszamy dzieci do spędzenia wolnego czasu w ferie zimowe w Muzeum Kresów w Lubaczowie. „Ferie w muzeum” to cykl zajęć, obejmujący spotkania na wystawach stałych i czasowych, warsztaty muzealne i zajęcia plastyczne. Program ferii nawiązuje do profilu działalności muzeum, historii, kultury, sztuki regionu lubaczowskiego oraz dziedzictwa dawnych Kresów Rzeczypospolitej. W muzeum czekają na dzieci liczne atrakcje. Dzięki zabawie, zadaniom, ćwiczeniom umożliwiamy dzieciom kontakt z eksponatami, przybliżamy najciekawsze i najpiękniejsze zabytki oraz historie i legendy z nimi związane. Każdego roku przygotowujemy nowe propozycje.

FERIE W MUZEUM „ZIMOWA AKADEMIA SZTUKI

PROGRAM na I tydzień ferii, 18 – 21 lutego (wtorek – piątek)

 

„Leluja – wycinanka ludowa”

Spotkanie rozpoczniemy od zwiedzania wystawy czasowej „Podróże wycinanek”, prezentującej wycinanki z różnych regionów Polski, przygotowanej we współpracy z Muzeum Częstochowskim. Uczestnicy zajęć znajdą odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: skąd wzięła się tradycja wycinankarstwa w Polsce, jakie miejsce zajmowała wycinanka we wnętrzu mieszkalnym, jakie były formy i techniki wycinania oraz jakich narzędzi używano do jej wykonania. W części warsztatowej dzieci tworzą wycinank i dekoracyjne zakładki do książek.

 

19 lutego, godz. 10.00 – 12.00

„Ażurowe gwiazdy z papieru”

Ażurowa serwetka z papieru, czyli gwiazda, to jedna z najbardziej charakterystycznych kurpiowskich wycinanek. Zapoznamy się z bogactwem form, różnorodnością motywów oraz kunsztem artystycznym wycinanek prezentowanych na wystawie „Podróże wycinanek” oraz tych ze zbiorów naszego muzeum. Zakręcimy kostką Rubika i zagramy w grę, która ułatwi zapamiętanie nowych wiadomości. W części praktycznej wykonamy ażurowe gwiazdy, a następnie ozdobimy nimi kolorowe witraże na okno, okolicznościowe kartki czy drewniane skrzyneczki.

 

20 lutego, godz. 10.00 – 12.00

„Być, jak Matisse -wycinanki”

Słowo „wycinanka” może nie kojarzy się z wysoką sztuką – raczej z twórczością ludową albo plastyką w przedszkolu. Tymczasem to właśnie w tym medium Henri Matisse stworzył swoje ostatnie arcydzieła. Mówił, że „rysuje” nożyczkami: linie ostre, dokładne, na pokolorowanej wcześniej powierzchni. Przybliżamy sylwetkę artysty i tworzymy prace – wycinanki inspiracje.

 

21 lutego, 10.00 – 12.00

„Zimowe obrazki – motywy i techniki”

Każdy z uczestników będzie miał możliwość stworzenia własnego obrazka, zimowego pejzażu, miejsca, które lubi, do którego chciałby pojechać, a może fantastyczne krajobrazy malowane w wyobraźni. Na wybranych przykładach dowiemy się, jak artyści tworzyli obrazy, eksperymentując z kolorami, światłem i kompozycją. Wykonamy własne prace.

 

PROGRAM na II tydzień ferii, 25 – 28 lutego (wtorek – piątek)

25 lutego, 10.00 – 12.00

„Kolorowy smok”

Smoki to mityczne i fikcyjne stworzenia najczęściej wyobrażone w postaci olbrzymiego, lotnego gada, ziejącego ogniem. Czy smoki naprawdę istniały? Jak długo żyły? Jak wyglądały? Punktem wyjścia do zajęć jest drzeworyt Macieja Kostrzyckiego z Płazowa z lat 30. XX w. „Św. Jerzy zabijający smoka”. Poznamy też inne historie o smokach. Stworzymy własne kolorowe prace.

 

26 lutego, 10.00 – 12.00

„Zimowy zwierzyniec”

Ruszymy muzealnym szlakiem w poszukiwaniu zwierząt, które „ukryły” się na obrazach, rzeźbach, tkaninach. Będziemy się im bacznie przyglądać. Jak zostały ukazane? Jakie mają kształty, proporcje? Jak artyści przedstawili fakturę – skórę, sierść czy pióra. Poznamy zachowania zwierżat w okresie zimy i wykonamy ich portrety.

 

27 lutego, 10.00 – 12.00

„Zamek królowej śniegu”

„Królowa śniegu”- baśń oraz jej filmowa adaptacja będą inspiracją do tworzenia obrazów z wykorzystaniem zimnej palety barw np. błękitów i fioletów. Dzieci tworzą portrety królowej śniegu lub zamki w różnych technikach plastycznych: rysunek lawowany tuszem, farby akrylowe, pastele.

 

28 lutego, 10.00 – 12.00

„Historie Mona Lizy”

Zajęcia są zaproszeniem do niezwykłego muzeum: impresjonizm, fowizm, kubizm, ekspresjonizm, surrealizm… Monet, Gaugin, Cèzanne, Picasso, Dali… Warhol. Wszyscy tu są ze swoimi portretami Mona Lizy! W prosty sposób opowiadamy, kim byli wielcy malarze i na czym polegał ich styl. Dzieci tworzą własną wersję obrazu.

 

W obu tygodniach ferii prowadzimy zajęcia od wtorku do piątku, w godz. 10:00 – 12:00.

Zapewniamy wszystkie materiały plastyczne.

Udział w zajęciach to koszt: 7,00 zł od dziecka.

Ponieważ na zajęcia obowiązują zapisy prosimy o wcześniejszą rezerwację zajęć,

Zgłoszenia przyjmuje Dział Edukacji, tel. 16 632 18 02

Oferta
Informacje praktyczne

Realizacja zajęć:
wtorek–piątek

Forma zajęć:
lekcje, warsztaty, gry, zwiedzanie wystaw, spacery miejskie

Czas trwania:
od 45 do 180 min.

Koszt:
od 7 zł za os.

Kontakt

Barbara Kubrak
tel.: +48 16 632 18 02
email: edukacja[at]muzeumkresow.eu
b.kubrak[at]muzeumkresow.eu

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content