Image Alt

Programy do wystaw czasowych

PROGRAM EDUKACYJNY DO WYSTAWY CZASOWEJ „JORCAJT – CZAS CHASYDÓW”

Wystawa poświęcona jest uroczystościom jorcajtu, czyli rocznicy śmierci cadyków, odbywającym się co roku na cmentarzach w Polsce i Ukrainie, na których znajdują się pochówki chasydzkich przywódców. Autorzy szczególną uwagę poświęcili cmentarzom w Lelowie, Leżajsku i Radomsku (Polska) oraz Międzybożu, Bracławiu i Humaniu (Ukraina).

Na ekspozycji znalazło się ponad 150 fotografii autorstwa Joanny Sidorowicz, Dariusza Gawrońskiego, Piotra Krasa i Jerzego Sobola, ukazujących intymny świat chasydów: portrety chasydów, elementy uroczystości jorcajtowych – modlitwy, tańce, składanie karteczek z prośbami przy grobach cadyków. Częścią ekspozycji są też przykłady literatury chasydzkiej oraz kilkunastominutowy film, pozwalający przenieść się na chwilę do świata, który niemal 100 lat temu zniknął z polskiego krajobrazu bezpowrotnie. Wystawa jest też wyjątkową okazją do poznania bogatej kultury i religii Żydów, którzy od wieków żyli na ziemiach Rzeczypospolitej. W programie edukacyjnym znalazło się wiele wydarzeń skierowanych do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, rodzin, osób dorosłych czy seniorów. Dla szkół przygotowano bogatą ofertę zajęć: lekcji, warsztatów oraz spacerów edukacyjnych. Nie zabraknie też wątków lokalnych, związanych z historią Żydów lubaczowskich. Ponadto wystawie towarzyszy strefa edukacji rodzinnej „Spotkanie z kulturą żydowską”. Dzieci wspólnie z rodzicami lub opiekunami poznają wybrane elementy kultury żydowskiej, bawiąc się, rozwiązując liczne zadania, kolorując i wykonując prace plastyczne.

 

ŚWIĘTA I TRADYCJE ŻYDOWSKIE

Jakie jest najważniejsze święto żydowskie? Jak wygląda i czym pachnie tradycyjny stół szabasowy? Co to jest Pesach? Dlaczego w Chanukę zjada się pączki? Na te i inne pytania wspólnie szukamy odpowiedzi. Zwiedzamy muzealne ekspozycje, poznajemy zwyczaje oraz przedmioty – judaika, związane z obchodami wybranych świąt, pracujemy z kartami edukacyjnymi.

>>> Grupa odbiorców: Przedszkola, Szkoła podstawowa (kl. I–III)

>>> Liczba uczestników: ………………

>>> Metody i formy pracy: wykład, dyskusja, praca własna uczniów – wykonanie magnesów z symbolami żydowskimi

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: 7 zł od. os.

 

ENE, DUE, RABE. GRY I ZABAWY Z DAWNYCH LAT

W co bawiły się dzieci 100 lat temu? Najczęściej spędzały czas na podwórku, a zabawki robiły same. Zagramy razem w klasy oraz w drejdla. Razem nauczymy się żydowskiej wyliczanki, poznamy litery alfabetu hebrajskiego.

>>> Grupa odbiorców: Przedszkola, Szkoła podstawowa (kl. I–III)

>>> Liczba uczestników: ………………

>>> Metody i formy pracy: zwiedzanie wystaw muzealnych, wykład, dyskusja, praca własna – wykonywanie przez dzieci prostych zabawek

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: 7 zł od. os.

 

W SYNAGODZE

Co Żydzi robią w synagodze? Poznamy wiele nowych ciekawie brzmiących słów, takich jak: aron ha-kodesz, bima czy tora. Dowiemy się, jak wygląda religijny strój żydowski i dlaczego Żydzi przywiązują do czoła skórzane pudełeczka. Zwiedzamy wystawy muzealne. Pracujemy z kartami edukacyjnymi. Rozwiązujemy zagadki, rebusy, piszemy i kolorujemy.

>>> Grupa odbiorców: Szkoła podstawowa (kl. I–III)

>>> Liczba uczestników: ………………

>>> Metody i formy pracy: wykład, dyskusja, praca własna uczniów

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: 7 zł od. os.

 

WOKÓŁ ŚWIĄT I TRADYCJI ŻYDOWSKICH

Rosz ha-szana, Chanuka, Pesach czy Szabas to jedne z najważniejszych świąt żydowskich. Poznamy tradycje oraz zabytkowe przedmioty – judaika, związane z obchodami poszczególnych świąt. Wspólnie zwiedzimy muzealne ekspozycje, będziemy pracować z kartami edukacyjnymi.

>>> Grupa odbiorców: Szkoła podstawowa (kl. IV–VI, VII–VIII)

>>> Liczba uczestników: ………………

>>> Metody i formy pracy: wykład, praca własna uczniów – kartonowe bączki do gry w drejdla (kl. IV–VI), magnesy z motywami żydowskimi (kl. VII–VIII)

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: 7 zł od. os.

 

W ZACISZU SYNAGOGI – SZKOŁY CZY ŚWIĄTYNI?

W synagodze koncentruje się życie religijne Żydów. To ważne dla nich miejsce, dom modlitwy, spotkań. Tu mieści się także szkoła żydowska dla chłopców, czyli tzw. cheder. W trakcie zajęć poznamy wnętrze synagogi. Dowiemy się co to jest bima, aron ha-kodesz czy ner tamid. Poznamy poszczególne elementy religijnego stroju żydowskiego, wyjaśnimy dlaczego kobiety i mężczyźni modlą się osobno.

>>> Grupa odbiorców: szkoła podstawowa (kl. IV–VI, VII–VIII), szkoła średnia

>>> Liczba uczestników: ………………

>>> Metody i formy pracy: zwiedzanie wystawy, praca z kartami edukacyjnymi, prezentacja multimedialna

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: 7 zł od. os.

 

TRADYCJE ŻYDOWSKIEJ WYCINANKI

Wycinanka żydowska ma bardzo długą tradycję. Wzory wykonywane z papieru lub z pergaminu ostrym nożem stanowiły ozdobę domów i synagog. Najbardziej znanym rodzajem wycinanki były mizrachy. Zawierały wiele tradycyjnych żydowskich symboli: menorę, Tablice Mojżeszowe, koronę Tory, otoczone były przez bogate ornamenty z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi. Poznamy historię żydowskiej wycinanki, wykonamy własne prace.

>>> Grupa odbiorców: Szkoła podstawowa (kl. IV–VI, VII–VIII)

>>> Liczba uczestników: ………………

>>> Metody i formy pracy: wykład, praca własna uczniów – wycinanki

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: 7 zł od. os.

 

JORCAJT – CZAS CHASYDÓW

Jorcajt to w tradycji żydowskiej rocznica śmierci. W ten dzień odwiedza się grób zmarłego, zostawiając kamyczki na macewie (nagrobku). Jorcajt cadyków obchodzony jest radośnie i bardzo uroczyście. Towarzyszy mu wiele ciekawych zwyczajów. W toku zajęć wyjaśniamy, czym jest chasydyzm, jak zmieniał się na przestrzeni wieków i czym jest współcześnie. Przedstawimy sylwetki najbardziej charyzmatycznych przywódców – cadyków. Wśród nich żyjący w XVIII w. na Podolu Izrael Ben Elizer, zwany też Baal Szem Tow oraz Beszt. Na czym opierał swoją naukę Mistrz Dobrego Imienia z Międzyboża? Do czego dążył? Co po sobie zostawił? Odpowiedzi szukamy w przestrzeni wystawy.

>>> Grupa odbiorców: Szkoła podstawowa (kl. IV–VI, VII–VIII), szkoła średnia, dorośli, seniorzy

>>> Liczba uczestników: ………………

>>> Metody i formy pracy: zwiedzanie wystawy, praca z kartami edukacyjnymi, wykład; dla szkół średnich, dorosłych i seniorów także spacer na cmentarz żydowski w Lubaczowie

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: ……………………… zł od. os.

 

OD NARODZIN DO ŚMIERCI. ZWYCZAJE ŻYDOWSKIE

Kultura żydowska obfituje w wiele zwyczajów związanych z biegiem życia człowieka – od narodzin do śmierci. Skupimy się na najciekawszych i najważniejszych uroczystościach i obrzędach jak m.in. bar micwa, zaślubiny czy zasada koszerności jedzenia. Przybliżymy zwyczaje ważniejszych świąt jak np.: szabas, Roch ha–szana, Chanuka. Zajęcia są wprowadzeniem do tematyki kultury żydowskiej.

>>> Grupa odbiorców: Szkoła średnia

>>> Liczba uczestników: ………………………………

>>> Metody i formy pracy: wykład, prezentacja multimedialna, zwiedzanie ekspozycji muzealnych, spacer na cmentarz żydowski w Lubaczowie

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: ……………….. zł od. os.

 

KIRKUTY, MACEWY, OHELE. CMENTARZ ŻYDOWSKI I JEGO SYMBOLIKA

Wędrówkę doczesną Żyd kończył na cmentarzu zwanym Bet olam, czyli dom wieczności. W Polsce zazwyczaj używano nazwy kirkut, kierkow, pochodzącej od niemieckiego słowa „Kirchhof”, czyli dziedziniec kościelny. Na miejscu pochówku stawiano macewy – nagrobne płyty z inskrypcją i symboliczną dekoracją. Na cmentarzach spotyka się też niewielkie, najczęściej bielone budynki, tzw. ohele. Kryją one groby osób zasłużonych dla społeczności żydowskiej, najczęściej rabinów i cadyków, czyli charyzmatycznych przywódców wspólnot chasydów. W toku zajęć przybliżymy zwyczaje żydowskie związane z cmentarzami i symboliką nagrobków.

>>> Grupa odbiorców: Szkoła średnia, dorośli, seniorzy

>>> Liczba uczestników: ………………………………

>>> Metody i formy pracy: prezentacja multimedialna, zwiedzanie wystawy, spacer na cmentarz żydowski w Lubaczowie

>>> Czas trwania: ……… min.

>>> Koszt: ……………….. zł od. os.

Oferta
Informacje praktyczne

Realizacja zajęć:
wtorek–piątek

Forma zajęć:
lekcje, warsztaty, gry, zwiedzanie wystaw, spacery miejskie

Czas trwania:
od 45 do 180 min.

Koszt:
od 7 zł za os.

Kontakt

Barbara Kubrak
tel.: +48 16 632 18 02
email: edukacja[at]muzeumkresow.eu

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content