Image Alt

Stacja ilustracja

STACJA ILUSTRACJA. POLSKA ILUSTRACJA ZE ZBIORÓW MUZEUM KRESÓW W LUBACZOWIE

MAJ–GRUDZIEŃ 2022 r.

Ekspozycja prezentuje ilustracje z lat 50.–80 XX w. ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Autorami prac są wybitni polscy artyści ilustratorzy, m.in. Tadeusz Kulisiewicz, Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Kazimierz Mikulski, Marek Rudnicki czy Maja Berezowska. Wystawa jest nostalgiczną podróżą do krainy ilustracji, a Muzeum to stacja, na której spotykają się bohaterowie utworów Fredry, Sienkiewicza czy Prusa: Cześnik i Papkin, Szambelanowa i Janusz, Latarnik, Hania, Stary sługa, Selim Mirza i inni – postacie z polskiej i światowej literatury, na której wychowały się pokolenia czytelników. Na trasie podróży znalazły się też książki ilustrowane przez artystów prezentowanych na wystawie.

Oferta edukacyjna do wystawy czasowej obejmuje lekcje i warsztaty muzealne. Program ma na celu przybliżenie fenomenu jakim była polska ilustracja książkowa w latach 1950–1980 oraz zagadnień związanych z ilustracją książkową i rolą książki w życiu współczesnego człowieka.

 

KSIĄŻKA MÓJ PRZYJACIEL

Trudno wyobrazić sobie książkę, zwłaszcza dla dzieci, bez ilustracji. Ta należy do najbardziej fascynujących, lecz zarazem najtrudniejszych rodzajów sztuki ilustratorskiej. Polska sztuka ma w tej dziedzinie twórczości bogate tradycje. Lekcja przybliża sylwetki oraz dzieła wybitnych, polskich ilustratorów oraz autorów literatury dla dzieci. Zapoznaje z etapami powstawania książek, regulaminem ich poszanowania czy warsztatem współczesnego artysty ilustratora. Na „Stacji ilustracji” czekają na dzieci liczne atrakcje: zabawy, zgadywanki, działania plastyczne. Jak powstaje książka i jaką pełni rolę w życiu dziecka? Kim jest artysta ilustrator? Jak stworzyć własną ilustrację? To m.in. pytania, na które wspólnie szukamy odpowiedzi.

>>> Dla kogo?: szkoły podstawowe, klasy 1–3

>>> Miejsce: Gmach główny Muzeum Kresów w Lubaczowie

>>> Metody pracy: pogadanka, analiza dzieł plastycznych oraz utworów literatury dziecięcej wierszy oraz bajek, projekcja filmu, zabawy, działania plastyczne: kolorowanki, magnesy na lodówkę, zakładki do książek lub warsztat plastyczny „O czym śnił Ferdynand wspaniały? Ilustracja do książki Ludwika Jerzego Kerna” lub inny temat inspirowany wystawą

>>> Formy pracy: praca indywidualna oraz w grupach.

>>> Czas trwania: lekcja 1,5 godz., lekcja z warsztatem plastycznym 3 godz.

 

W KRAINIE ILUSTRACJI

Ilustracje książkowe to dzieła obrazowe, które wiążą się z treścią tekstów, a przy tym ozdabiają książki. Bywa i tak, że same w sobie są powodem ich wydania. Rozkwit i bujny rozwój ilustracji książkowej w naszym kraju przypada na lata 19501980. To właśnie wtedy osiągnęła ona niezwykle wysoki poziom i nadzwyczajną wartość artystyczną. Szybko też stała się uznaną polską specjalnością. Budziła podziw i uznanie na całym świecie, a polscy ilustratorzy odnosili sukcesy na liczących się konfrontacjach poświęconych tej dziedzinie twórczości. Lekcja przybliża zagadnienia związane z polską ilustracją książkową oraz warsztatem artysty ilustratora. Zapoznaje z twórczością wybitnych polskich artystów zajmujących się tą dyscypliną oraz z utworami polskiej i światowej literatury. W toku zajęć zwiedzamy wystawę, analizujemy wybrane prace, czytamy fragmenty utworów literackich, wykonujemy własne prace inspirowane wystawą.

>>> Dla kogo?: szkoły podstawowe, klasy 4–6, 7–8

>>> Miejsce: Gmach główny Muzeum Kresów w Lubaczowie

>>> Metody pracy: pogadanka, analiza dzieł plastycznych oraz utworów literatury dziecięcej i młodzieżowej, działania plastyczne: kolorowanki, magnesy na lodówkę, zakładki do książek lub warsztat plastyczny „Ilustracja do Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza lub inny temat inspirowany wystawą

>>> Formy pracy: praca indywidualna oraz w grupach

>>> Czas trwania: lekcja 1,5 godz., lekcja z warsztatem plastycznym 3 godz.

 

MISTRZOWIE POLSKIEJ ILUSTRACJI

W dzisiejszych czasach tradycyjna książka nie jest najważniejszym źródłem wiedzy o świecie. Informacje napływają do nas zewsząd, czerpiemy wiedzę z internetu, radia, telewizji, czasopism, filmów. Często czytamy e-booki lub słuchamy tekstów literackich nagranych na audiobooki. W takiej sytuacji spotkanie z książką wydaną na papierze może być niezwykłym przeżyciem.

Lekcja ukazuje tło historyczne sprzyjające rozwojowi polskiej ilustracji. Główne nurty, tendencje i rodzaje ilustracji. Przybliża sylwetki artystów zajmujących się ilustracją, którzy ukształtowali najbardziej oryginalny język wypowiedzi plastycznej. Wiele uwagi poświęcamy problematyce fenomenu jakim była polska ilustracja książkowa oraz roli książki w życiu współczesnego człowieka.

>>> Dla kogo?: szkoły średnie

>>> Miejsce: Gmach główny Muzeum Kresów w Lubaczowie

>>> Metody pracy: wykład, pogadanka, zwiedzanie wystawy, analiza ilustracji i utworów literackich, dyskusja, burza mózgów, arkusz zadaniowy

>>> Formy pracy: indywidualna, grupowa

>>> Czas trwania: lekcja 1,5 godz.

Oferta
Informacje praktyczne

Realizacja zajęć:
wtorek–piątek

Forma zajęć:
lekcje, warsztaty, gry, zwiedzanie wystaw, spacery miejskie

Czas trwania:
od 45 do 180 min.

Koszt:
od 7 zł za os.

Kontakt

Barbara Kubrak
tel.: +48 16 632 18 02
email: edukacja[at]muzeumkresow.eu

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content