Image Alt

Seniorzy

SENIORZY

„Weekend seniora z kulturą” 2023

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 29 września (piątek), 30 września (sobota) i 1 października (niedziela) Muzeum Kresów w Lubaczowie po raz kolejny weźmie udział w akcji „Weekend seniora z kulturą”. Oferta przygotowana specjalnie dla seniorów w wieku 60 plus obejmuje różne aktywności: zwiedzanie wystaw muzealnych, spotkania na stałych i czasowych ekspozycjach oraz warsztaty artystyczne i etnograficzne.

„Weekend seniora z kulturą” jest zainicjowaną w 2013 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego akcją zachęcającą seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Corocznie w akcji bierze udział ponad 500 instytucji z całego kraju. Dzięki tym działaniom seniorzy mają okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki kultury. Wiele propozycji przygotowanych na ten weekend jest bezpłatnych, inne są dostępne za symboliczną złotówkę lub w znacznie obniżonej cenie.

Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zaprasza seniorów do odwiedzin oraz uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach.

Wszystkie zaplanowane niżej wydarzenia, zgodnie z poniższym programem, są bezpłatne dla osób powyżej 60. roku życia.

PROGRAM

29 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

godz. 10:00–18:00

Zespół Cerkiewny w Radrużu

Zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego z przewodnikiem oraz wystaw czasowych („Miasto warstw. Lwów 2014–2019”, „Osyp Kuryłas. Ikony ze Starego Dzikowa”

godz. 10:30–17:30

Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie, Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym

Zwiedzanie wystaw stałych oraz czasowych („XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023”, „Na krawędzi2. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni”)

Godz. 11:00–13:00

Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie

„Spotkanie z rysunkiem” – zwiedzanie wystawy „XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023” i działania artystyczne inspirowane ekspozycją

„Spotkanie z rysunkiem” to propozycja spędzenia wolnego czasu na wystawie pokonkursowej „XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023”, zorganizowanej w 30-lecie istnienia konkursu i poświęconej pamięci dr Bożeny Kowalskiej (1930–2023), wybitnej historyk sztuki oraz przewodniczącej Triennale w latach 1996–2005.

„Spotkanie z rysunkiem” obejmuje zwiedzanie ekspozycji, analizę rysunków oraz działania artystyczne. Wspólnie zastanowimy się też nad rolą rysunku w sztuce oraz w życiu współczesnego człowieka. Przekonamy się, że rysunek współczesny jest ciekawy, a prace mona interpretować na wiele sposobów.

30 WRZEŚNIA (SOBOTA)

godz. 10:00–18:00

Zespół Cerkiewny w Radrużu

Zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego z przewodnikiem oraz wystaw czasowych („Miasto warstw. Lwów 2014–2019”, „Osyp Kuryłas. Ikony ze Starego Dzikowa”).

godz. 10:30–17:30

Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie, Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym

Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw stałych oraz czasowych („XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023”, „Na krawędzi2. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni”)

godz. 11:00–13:00

Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie

„Z inspiracji tradycją i obrzędami” – warsztaty tworzenia motanek

Motanki – lalki wykonywane bez użycia igły, z kawałków i resztek materiałów.Lalki motanki mocno zakorzenione w tradycji ludowej miały za zadanie chronić rodzinę, zapewniały dobrobyt i pomyślność, spełniały funkcje ochronne, towarzyszyły podczas najważniejszych momentów życia, takich jak ślub, zbiory, narodziny dziecka. Symbolizują dobre wartości, które pragniemy umocnić w swoim życiu. Dlatego tworzone są świadomie, z uwagą i dobrą intencją. Podczas spotkania uczestnicy poznają historię słowiańskich lalek, a także zasady i techniki ich tworzenia.

1 października (niedziela)

godz. 9:00–16:00

Zespół Cerkiewny w Radrużu

Zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego z przewodnikiem oraz wystaw czasowych („Miasto warstw. Lwów 2014–2019”, „Osyp Kuryłas. Ikony ze Starego Dzikowa)

godz. 8:30–15:30

Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie, Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym

godz. 14:00–15:30

Zwiedzanie z przewodnikiem wystaw stałych oraz czasowych („XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023”, „Na krawędzi2. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni”)

godz. 11:00–13:00

Siedziba główna Muzeum Kresów w Lubaczowie 

„Rysunek, jaki to problem?” – zwiedzanie wystawy czasowej „Na krawędzi2. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni” oraz działania artystyczne inspirowane tematem (Gmach główny Muzeum)

Na wystawie „Na krawędzi2. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni” zobaczyć można prace artystów z takich uczelni artystycznych jak Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Instytut Sztuki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Tytuł wystawy podkreśla badawczo-eksperymentalny wymiar projektu. Zaproszeni twórcy przedstawiają indywidualne próby redefinicji pojęcia rysunku. „Po_rysunkowa przestrzeń” odwołuje się do oczekiwanego przekraczania granic rysunku, a zarazem zwraca uwagę na pojęcie przestrzeni – kategorię podstawową dla rzeźbiarstwa.

Spotkanie na wystawie obejmuje zwiedzanie ekspozycji, analizę prac oraz działania twórcze. Wspólnie zastanowimy się też nad kondycją rysunku i problemami sztuki współczesnej. Przekonamy się, że rysunek jest dziedziną niezwykle wszechstronną i o wysokiej randze artystycznej. W nowej sytuacji rysunki nie są określone ani techniką, ani materiałem, wychodzą daleko poza papier, ołówek, pióro czy węgiel.

Szczegółowe informacje oraz zapisy:

Dział Edukacji Muzeum Kresów w Lubaczowie, tel. 16 632 18 02, email: [email protected]

Oferta
Informacje praktyczne

Realizacja zajęć:
wtorek–piątek

Forma zajęć:
lekcje, warsztaty, gry, zwiedzanie wystaw, spacery miejskie

Czas trwania:
od 45 do 180 min.

Koszt:
od 7 zł za os.

Kontakt

Barbara Kubrak
tel.: +48 16 632 18 02
email: edukacja[at]muzeumkresow.eu

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content