Muzeum Kresów w Lubaczowie

Listopadowe i grudniowe spotkania z dziedzictwem kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Województwo Podkarpackie serdecznie zapraszają na listopadowy cykl spotkań wokół książki i wystawy wirtualnej poświęconej kościołowi pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie. 

„Skarby kresowej świątyni…” to tytuł wystawy stacjonarnej prezentowanej przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie na przełomie 2022 i 2023 r., a także tytuł książki, towarzyszącej wystawie, wydanej wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

Na ich bazie, dzięki współpracy z Centrum Kulturalnym w Przemyślu i Województwem Podkarpackim, powstała wystawa wirtualna w przestrzeni portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, dzięki czemu treści ekspozycji są cały czas dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Ideą wystaw oraz publikacji była prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te znalazły się na terenie Polski w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też ze Lwowa. Wśród nich znalazły się przykłady malarstwa, bogaty zbiór tkanin i haftów liturgicznych, złotnictwo i naczynia liturgiczne, archiwalia, fotografie i przedmioty różne, a także elementy sztandarów i skrzynie ewakuacyjne.

Prezentowane przedmioty są nadal elementem spuścizny kulturowej kościoła pw. św. Marii Magdaleny, ale, dzięki nowej lokalizacji, stały się też częścią dziedzictwa kulturowego powojennej Polski. Sam kościół i jego historia są też – w kontekście ekspozycji – symbolem wojennych i powojennych losów całej Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego: jej duszpasterzy, wiernych, świątyń oraz ich wyposażenia.

Organizacja spotkań jest możliwa dzięki dofinansowaniu Województwa Podkarpackiego.

Spotkania odbędą się w następujących lokalizacjach oraz terminach:

OPOLE, niedziela, 17 listopada, godz. 16

Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174, Opole (spotkanie jako wydarzenie towarzyszące „Pierwszego Forum Kresowego – Przeniesione Dziedzictwo”)

ZIELONA GÓRA, wtorek, 19 listopada, godz. 17

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, ul. Niepodległości 15, Zielona Góra

SZCZECIN, środa, 20 listopada, godz. 17

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, Plac Solidarności 1, Szczecin

WARSZAWA, piątek, 22 listopada, godz. 18

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa (w ramach Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich)

WROCŁAW, piątek, 29 listopada, godz. 17

Centrum Historii Zajezdnia, sala kinowa, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław

KRAKÓW, wtorek, 3 grudnia, godz. 15

Polska Akademia Umiejętności, Sala im. Karoliny Lanckorońskiej, ul. Sławkowska 17, Kraków (w ramach posiedzenia Komisji Wschodnioeuropejskiej)

SANOK, piątek, 6 grudnia 2024 r., godz. 17

Muzeum Historyczne w Sanoku, ul. Zamkowa 2, Sanok

Więcej informacji na temat wystawy stacjonarnej można znaleźć TUTAJ >>>

Więcej informacji na temat monografii towarzyszącej wystawie można znaleźć TUTAJ >>>

Wystawę wirtualną można obejrzeć TUTAJ >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content