Muzeum Kresów w Lubaczowie

Październikowe spotkania z dziedzictwem kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie

Muzeum Kresów w Lubaczowie, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Województwo Podkarpackie serdecznie zapraszają na październikowy cykl spotkań wokół książki i wystawy wirtualnej poświęconej kościołowi pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie. 

„Skarby kresowej świątyni…” to tytuł wystawy stacjonarnej prezentowanej przez Muzeum Kresów w Lubaczowie w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie na przełomie 2022 i 2022 r., a także tytuł książki, towarzyszącej wystawie, wydanej wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.

Na ich bazie, dzięki współpracy z Centrum Kulturalnym w Przemyślu i Województwem Podkarpackim, powstała wystawa wirtualna w przestrzeni portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, dzięki czemu treści ekspozycji są cały czas dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Ideą wystaw oraz publikacji była prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny. Zabytki te znalazły się na terenie Polski w wyniku powojennych zmian granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, w tym też ze Lwowa. Wśród nich znalazły się przykłady malarstwa, bogaty zbiór tkanin i haftów liturgicznych, złotnictwo i naczynia liturgiczne, archiwalia, fotografie i przedmioty różne, a także elementy sztandarów i skrzynie ewakuacyjne.

Prezentowane przedmioty są nadal elementem spuścizny kulturowej kościoła pw. św. Marii Magdaleny, ale, dzięki nowej lokalizacji, stały się też częścią dziedzictwa kulturowego powojennej Polski. Sam kościół i jego historia są też – w kontekście ekspozycji – symbolem wojennych i powojennych losów całej Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego: jej duszpasterzy, wiernych, świątyń oraz ich wyposażenia.

Organizacja spotkań jest możliwa dzięki dofinansowaniu Województwa Podkarpackiego.

Spotkania odbędą się w następujących lokalizacjach oraz terminach:

ZAMOŚĆ, środa, 16 października, godz. 16

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, ul. Kamienna 20, Zamość

PRZEMYŚL, środa, 23 października, godz. 17.30

Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu, ul. T. Kościuszki 7, Przemyśl

TOMASZÓW LUBELSKI, niedziela, 27 października, godz. 14

Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, ul. S. Wyspiańskiego 7b, Tomaszów Lubelski

Więcej informacji na temat wystawy stacjonarnej można znaleźć TUTAJ >>>

Więcej informacji na temat monografii towarzyszącej wystawie można znaleźć TUTAJ >>>

Wystawę wirtualną można obejrzeć TUTAJ >>>

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content