Edugame: Innovative Educational Tools for Management in Heritage Protection – gamification in didactic process

Edugame: Innovative Educational Tools for Management in Heritage Protection – gamification in didactic process

Działania projektowe realizowane były przez międzynarodowe konsorcjum, na którego czele stała Politechnika Lubelska wraz z partnerami z Włoch: Politechnika w Mediolanie, Muzeum Domu Dantego we Florencji, i Portugalii: Uniwersytet da Beira Interior w Covilhi, Muzeum Archeologiczne Jose Monteiro w Fundao, oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Celem projektu było wdrożenie na uczelniach wyższych modułu dydaktycznego „Zarządzanie miejscem dziedzictwa” i stworzenie programu zajęć dla studentów kierunków związanych z ochroną dziedzictwa w oparciu o innowacyjne narzędzie edukacyjne, jakim jest gra. Studenci będą uczyć się zarządzać dziedzictwem kulturowym na przykładzie Zespołu Cerkiewnego w Radrużu – Oddziału Muzeum Kresów w Lubaczowie, Muzeum Domu Dantego we Florencji oraz Muzeum Archeologicznym Jose Monteiro w Fundao.

Wśród rezultatów intelektualnych projektu znajdziemy grę „Management of Orthodox Church Complex in Radruż”, której skuteczność dydaktyczna została następnie sprawdzona w czasie zajęć ze studentami Politechniki Lubelskiej podczas pilotażowych testów. W ramach rozgrywki gracze zostają podzieleni na grupy i wcielają się w role poszczególnych interesariuszy, którzy biorą udział w procesie zarządzania danym miejscem dziedzictwa, jak np. właściciel obiektu,  przedstawiciel urzędu konserwatorskiego, władze lokalne, architekci i turyści. Następnie skupiają się nad rozwiązaniem konkretnego problemu związanego z funkcjonowaniem obiektu, jak choćby przeprowadzenie prac konserwatorskich lub wzmożenie ruchu turystycznego. W toku dyskusji i negocjacji próbują ostatecznie dojść do wypracowania optymalnego planu działania w przypadku danej kwestii.

Jednym z najważniejszych efektów zadania było przekonanie się, że gra edukacyjna może być doskonałym narzędziem dydaktycznym. Informacje zwrotne od studentów, którzy uczestniczyli w pilotażowych testach, były zdecydowanie pozytywne i dają nadzieję na to, że taki sposób nauczania może być z powodzeniem wdrażany w ośrodkach akademickich. Sami studenci przekonali się, że w ten sposób mogą efektywnie przyswajać wiedzę i rozwijać kompetencje miękkie, do których zaliczymy w tym przypadku między innymi umiejętność kreatywnego myślenia, pracy w grupie i rozwiązywania konfliktów metodą negocjacji, co przyczyni się w przyszłości do uzyskania przez nich lepszej pozycji na konkurencyjnym rynku pracy.

Dla podmiotów uczestniczących w projekcie było to z całą pewnością wartościowe doświadczenie, które pozwoliło na zacieśnienie współpracy międzynarodowej pomiędzy poszczególnymi partnerami. Wierzymy, że będzie to punkt wyjścia do realizacji kolejnych, wspólnych inicjatyw w przyszłości.

Wszystkie rezultaty intelektualne projektu dostępne są na oficjalnej stronie internetowej.

Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Strona internetowa projektu >>>

Relacja ze spotkania w Colvilhi >>>

Relacja z warsztatów w Mediolanie >>>

Relacja ze spotkania w Zespole Cerkiewnym w Radrużu >>>

Final meeting w Mantui >>>

NAZWA PROJEKTU

Edugame: Innovative Educational Tools for Management in Heritage Protection – gamification in didactic process

WARTOŚĆ PROJEKTU

333 955,00 €

FINANSOWANIE

26 291,00 € – Unia Europejska w ramach programu Erasmus+

Czas trwania

2019 – 2022 r.

Partnerzy

Politechnika Lubelska

Politechnika w Mediolanie

Muzeum Domu Dantego we Florencji

Uniwersytet da Beira Interior w Covilhi

Muzeum Archeologiczne Jose Monteiro w Fundao

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content